Lando Norris a obținut prima victorie din carieră în Formula 1. Pilotul britanic l-a învins pe olandezul Max Verstappen în Marele Premiu de la Miami

Author: Diana Bostan

Lando Norris a obținut prima victorie în F1

Sursa: Instagram: Lando Norris

Cursă istorică la Miami. Lando Norris, pilotul britanic al celor de la McLaren, a obținut prima victorie din carieră în cadrul etapei cu numărul șase a Campionatului Mondial de Formula 1.

Emoții și suspans în timpul Marelui Premiu de la Miami. După ce a plecat pe locul cinci din grilă, Lando Norris a reușit surpriza și l-a învins pe campionul mondial Max Verstappen, pilotul celor de la Red Bull Racing terminând pe locul secund. Podiumul a fost completat de Charles Leclerc, pilotul celor de la Ferrari.

Lando Norris a obținut prima victorie din carieră

Lando a pornit pe a cincea poziție a grilei de start, dar strategia sa s-a dovedit a fi inspirată în contextul unui Safety Car apărut în mijlocul cursei, permițându-i să progreseze rapid și să-și îmbunătățească poziția în clasament.

Pe circuitul Miami International Autodrome, Norris și-a demonstrat abilitățile de pilot talentat, depășindu-i pe Max Verstappen de la Red Bull, care s-a clasat pe locul doi, și pe Charles Leclerc de la Ferrari, care a ocupat locul trei pe podium.

Performanța sa remarcabilă l-a propulsat pe Lando Norris în rândul câștigătorilor de Grand Prix, devenind al 114-lea pilot din istoria Formulei 1 care se poate lăuda cu acest titlu. Vizibil emoționat, Lando Norris a dezvăluit faptul că aștepta de foarte mult timp această victorie.

„Era timpul, nu-i aşa?! Ce cursă. Așteptam de mult timp. În sfârșit am reușit să o fac pentru echipa mea și să le ofer un rezultat. A fost o cursă lungă, întregul weekend a fost bun, cu câteva mici eșecuri pe parcurs. Am ştiut vineri că avem ritmul necesar. Am avut strategia perfectă. Am făcut multe greșeli de-a lungul timpului, dar astăzi a mers totul bine şi este pentru ei.

Am rămas împreună şi cred în ei”, a spus Lando Norris, în interviul de după cursă, potrivit The Mirror.

Lando Norris a fost felicitat de adversarii săi

Britanicul Lando Norris, pilotul emblematic al echipei McLaren, a reușit să își treacă în palmares o victorie impresionantă în Formula 1, surclasându-i pe favoriții de top, Max Verstappen și Charles Leclerc.

Triumful lui Norris în Statele Unite ale Americii a fost nu doar o simplă victorie, ci o demonstrație de forță, cu un avans confortabil de peste 7 secunde la linia de sosire față de principalul său rival și liderul campionatului, Max Verstappen.

După cursă, Lando Norris a fost felicitat de membrii echipei sale, dar și de adversarii săi.

Carlos Sainz, Lewis Hamilton, Esteban Ocon, Charles Leclerc l-au îmbrățișat și felicitat pe pilotul britanic în vârstă de 24 de ani. Lando Norris a fost felicitat și de liderul clasamentului, Max Verstappen, cei doi având și o relație specială de prietenie în afara circuitului.

Următoarea etapă din calendarul intens al Formulei 1 este programată pentru weekendul 17-19 mai, când piloții se vor confrunta în cadrul Marelui Premiu de la Emilia Romagna, desfășurat pe celebrul Circuit Imola din Italia. Acest traseu plin de istorie și tradiție va fi gazda unui alt spectacol motorizat de excepție, iar pasionații vor fi cu ochii pe evoluția piloților și a echipelor într-o cursă ce promite să fie plină de suspans și emoție.

Tensiunile cresc la ”Insula de 1 milion”. 19 concurenți au rămas în joc, iar rivalitățile ating cote maxime. Iată ce se va întâmpla în ediția de duminică, 19 mai!