Orașul Vidin se află pe malul bulgăresc al Dunării și este o destinație frecventată de românii din sudul țării, atrași, mai ales, de prețurile accesibile la combustibil, alimente și restaurante.
Un turist român, care și-a petrecut vacanța în Vidin, și a ales să ia masa la un restaurant din această zonă, a povestit, recent, experiența sa surprinzătoare, stârnind rapid un val de reacții pe rețelele de socializare.
Câți bani a scos din buzunar un turist român la un restaurant din Vidin?
Turistul român, a postat recent pe grupul de Facebook, forum Bulgaria, experiența pe care a avut-o la unul dintre restaurantele din Vidin, Bulgaria. Potrivit acestuia, comanda lui a inclus trei beri, o limonadă, o salată a bucătarului, o porție generoasă de ceafă de porc cu piure de cartofi, un somn la grătar cu cartofi prăjiți și o supă de pui.
La final, acesta a cerut nota de plată, iar surpriza a fost una pe măsură. Tot ceea ce a comandat l- a costat 66 de leva echivalentul a aproximativ 171 de lei sau 33 de euro.
Citește și: Cât va costa pâinea după majorarea TVA-ului la 21%, de la 1 august 2025
Val de reacții la postarea turistului român
Reacțiile internauților nu au întârziat să apară, cei mai mulți dintre ei fiind ironici: „La noi, banii ăștia nu acopereau nici băuturile.” „Scump, foarte scump, 171 de lei! În Mamaia de banii ăia luați doar scobitori.”, a răspuns un alt interlocutor în aceiași notă umoristică. Printre alte comentarii, scrise la postarea turistului român, au mai fost și „Patronii de pe litoralul nostru ar trebui să meargă și ei în concediu în Bulgaria, poate mai învață câte ceva business” sau „Haideți pe litoralul românesc.
Veți plăti cam 66 de euro”.Citește și: O bătrână de 84 de ani, la mila spitalului, după ce a fost abandonată de cei 9 copii
Totuși, au existat și persoane care au fost mai rezervate și au ținut să precizeze faptul că Bulgaria nu mai este o țară la fel de ieftină precum era în urmă cu câțiva ani. „Bulgaria nu mai este ieftină, dimpotrivă la destul de multe au preturile mai mari ca în România. Iar calitatea preparatelor din restaurantele bulgărești lasă de dorit. Sigur românașul iubitor de cât mai mult nu e interesat și de calitate”, a comentat internautul.”, a comentat internautul.
Românii preferă să își petreacă vacanțele în Bulgaria
În ciuda prețurilor de la vecinii bulgari, românii aleg tot mai mult, ca destinație de vacanță, această țară, fiind o alternativă mai economică pentru ei, mai ales în contextul scumpirilor accelerate din România. Cel mai bun exemplu fiind prețul la benzină care este în jur de 5,85 lei, iar motorina în jur de 6 lei, în timp ce în România, carburanții depășesc și 7,5 lei pe litru, ceea ce înseamnă că un plin poate fi cu 70–80 de lei mai ieftin în Bulgaria.
De asemenea, chiar dacă în Bulgaria TVA-ul este de 20% produsele alimentare și serviciile turistice beneficiază de o cotă redusă de 9%, iar impozitul pe profit este de doar 10%, comparativ cu 16% în România, ceea ce le permite afacerilor din turism să ofere prețuri mult mai bune fără a compromite profitabilitatea.
Astfel, postarea turistului român, arată că deși Bulgaria nu mai este la fel de ieftină ca altădată, continuă să fie o opțiune atractivă pentru românii care caută servicii decente la prețuri rezonabile.