Avion prăbușit în Italia! Toți pasagerii au murit!

Autor: Laura Macovei
Actualizat: 01 oct 2025, 19:49

Un avion aflat într-o misiune de antrenament s-a prăbușit în Italia

Sursa: PixaBay

Un avion militar de antrenament s-a prăbușit miercuri dimineață, 1 octombrie, în apropiere de Roma. La bord de aflau doi oameni, însă niciunul nu a scăpat cu viață.

O tragedie aviatică a zguduit în această dimineață Italia, după ce un avion aflat într-o misiune de antrenament s-a prăbușit din cauze încă necunoscute. Doi militari au murit pe loc, transmite Le Figaro.

Citește și: Alertă pe Aeroportul Otopeni! Mai multe zboruri au fost suspendate după apariția unei drone

Doi militari au murit pe loc în urma accidentului aviatic din Italia

Tragedia aviatică a avut loc miercuri dimineață în stațiunea balneară Sabaudia din Italia. Avionul militar efectua un antrenament, moment în care s-a prăbușit la sol din motive încă necunoscute la acest moment. La bord se aflau doi militari, însă niciunul nu a scăpat cu viață. Echipajele de salvare au intervenit prompt, însă nu au mai putut face nimic pentru aceștia. 

„În această dimineață, un avion T-260B, care se afla în zbor într-o misiune de antrenament, s-a prăbușit la sol din cauze necunoscute pentru momente. Echipaje de salvare au intervenit imediat la fața locului”, a transmis aviația militară italiană.

Citește și: Elena Merișoreanu a reacționat dur, după înmormântarea lui Horia Moculescu. Artista nu a mai tăcut și a spus ce a observat: “I-a ridicat pe mulți.”

Citește si: „Încă un medic a murit în gardă”. Tudor Ciuhodaru trage un semnal de alarmă, după moartea Ștefaniei Szabo: „Sindromul Karoshi ucide în tăcere. Oare câți trebuie să mai moară?”| EXCLUSIV

Mesajul transmis de ministrul italian de Externe

Tragedia din această dimineață a îndurerat întreaga țară. Antonio Tajani, ministrul italian de Externe, a transmis un mesaj trist pe rețeaua X, după moartea celor doi militari. 

Citește și: Ultimă oră! Un avion s-a prăbușit în flăcări! Toți pasagerii au murit

„Sunt profund întristat de decesul celor doi militari(...)

implicați în tragicul accident care a avut loc în această dimineață la Sabaudia, o stațiune balneară situată la aproximativ 100 de kilometri sud-est de Roma”, a scris Antonio Tajani, ministrul italian de Externe pe pagina X.