Tăierile bugetare au reprezentat subiectul principal de discuție al oamenilor, în special în ultimele săptămâni, iar edilii din România caută noi moduri de a economisi bani. O idee implementată într-un oraș din Maramureș interzice coroanele funerare artificiale, astfel încât taxa pe care primăria o plătește către operatorul local de deșeuri să nu mai fie achitată.
Orașul în care se interzic coroanele funerare artificiale
Coroanele funerare artificiale nu vor mai decora mormintele decedaților din orașul Covnic, județul Maramureș.
„Măsura a fost luată deoarece, după trecerea perioadei de șase săptămâni de la înmormântare, coroanele artificiale sunt îndepărtate de către angajații primăriei, iar pentru colectarea și eliminarea lor primăria trebuie să plătească o taxă operatorului de deșeuri.
Cu ajutorul acestei măsuri, primarul orașului Cavnic a început reducerea colectării gunoiului. În orașul Cavnic, strângerea deșeurilor se realiza de 12 ori pe lună, însă acest număr s-a redus semnificativ, ajungând ca deșeurile să fie colectate doar de patru ori pe lună.
O altă măsură stabilită a fost de reducere a pubelelor menajere, în special a celor mari, de aproximativ 2 metri. Acestea vor fi înlocuite cu pubele mai mici.Deși această măsură poate fi văzută drept una neobișnuită, locuitorii orașului consideră că este o idee chiar bună și nu văr niciun motiv pentru care să nu se conformeze măsurii luate de Consiliul Local.
„Ar fi o idee bună după mine, pentru că banii sunt irosiți degeaba. Mai bine să strângă în fond./ Am o părere bună, eu așa văd, pentru că ar fi mai bine pentru oraș./ Foarte bună inițiativă, pentru că se face mizerie cu acele coroane și pe urmă trebuie să meargă angajații să facă curățenie.”, au explicat câțiva localnici, potrivit digi24.ro.
Pentru a înlocui coroanele funerare artificiale, autoritățile le recomandă localnicilor să achiziționeze aranjamente florale naturale sau coroane naturale sau să ajute familia îndoliată cu diferite sume de bani. „În plus, vă încurajăm să sprijiniți familia îndoliată. La capelele mortuare vor fi amplasate cutii speciale în care fiecare poate depune o sumă de bani ca donație sau ajutor”, au adăugat autoritățile din Cavnic.
Anual, în orașul Covnic din Maramureș, sunt cheltuiți aproximativ 250 de mii de lei pentru întreținerea celor 11 cimitire. După măsura luată de Consiliul Local, în aceste cimitire vor putea fi aduse doar coroane funerare din flori naturale sau donații pentru familiile aflate în aceste situații delicate.
Măsura a fost luată chiar de primar
O măsură similară a fost implementată și în orașul Oradea, însă din anul 2021. Începând cu data de 1 iunie 2021, coroanele funerare din flori de plastic au fost interzise în piețele din Oradea, dar și în Cimitirul Municipal. În acea perioadă, tot mai mulți preoți și primari din România au început să implementeze această măsură, astfel încât să micșoreze costurile de întreținere a cimitirelor.
„Din 1 iunie vom interzice comercializarea coroanelor din plastic şi a celor cu inserţii de sârmă în pieţe. La fel, voi da dispoziţie să se interzică intrarea în Cimitirul Municipal cu ele”, a anunţat directorul Administraţiei Domeniului Public, Liviu Andrica, la începutul lunii aprilie 2021, potrivit ebihoreanul.ro.
Directorul Administraţiei Domeniului Public îi încuraja pe localnici să aducă la mormintele celor dragi coroane mai mici, din materiale biodegradabile. Începând cu aceeași perioadă, în orașul Oradea au fost interzise și coroanele funerare din flori naturale legate cu sârmă.