Femeia a fost reținută în Italia, în punctul de trecere Fernetti, în apropiere de Trieste, pe baza unui mandat european de arestare emis de Germania, notează Rotalianul.
Tânăra româncă era căutată pentru o crimă comisă în Berlin
Potrivit sursei menționate mai sus, aceasta este acuzată că, în aprilie 2024, ar fi fost implicată într-un jaf urmat de moartea unui bătrân de 88 de ani, în Berlin.
Capturarea sa a fost posibilă după ce Italia a reintrodus temporar controalele la granița cu Slovenia, din motive legate de securitate și migrație. Tânăra se afla într-o mașină cu numere franceze, condusă de un alt român, potrivit Il Gazzettino.
Citește si: Scene SFÂȘIETOARE la înmormântarea Elenei, femeia ucisă pe trecerea de pietoni din Berceni
Autoritățile au deschis o anchetă
Investigațiile efectuate de autoritățile germane arată că românca ar fi pătruns împreună cu alți complici, în locuința victimei, pe care ar fi sedat-o pentru a-i fura bunurile.
Bărbatul a decedat câteva zile mai târziu, ca urmare a intoxicației provocate de substanțele administrate.
Ancheta se află în faza preliminară, iar identitatea suspectei nu a fost dezvăluită, respectând reglementările privind prezumția de nevinovăție.