Incredibil cât a plătit un bucureștean pe un pahar de bere, în Mamaia! A crezut că e o greșeală

Autor: Laura Macovei
Actualizat: 21 aug 2024, 11:19

Cât a plătit un bucureștean pentru un pahar de bere, în Mamaia

Sursa: PixaBay

Prețurile mari i-au speriat pe românii care și-au petrecut minivacanța de Sf. Maria pe litoralul românesc. Cu toate acestea, băuturile au fost la cea mai mare căutare, în special berea.

Cu ocazia minivacanței ce abia a trecut, românii au luat cu asalt stațiunile de la malul Mării Negre. Cei mai mulți au ales să se răcorească pe plajă cu un pahar de bere rece, însă prețul i-a lăsat cu gura căscată. Un bucureștean a crezut că este o eroare când a scos din buzunar 15 lei pentru un pahar de bere, în Mamaia.

Citește și: De ce ceapa din Thasos a devenit favorita turiștilor români. Aceștia o consideră un adevărat deliciu: „Eu mereu cumpăr ceapă din Grecia”

Cât costă o bere la pahar în Mamaia

Peste 100.000 de turiști au năvălit în stațiunile de pe litoralul românesc în minivacanța de Sf. Maria Mare

Mâncarea și băutura, pe lângă unitățile de cazare și drum, le-au scos din buzunar românilor mai mulți bani decât se așteptau. Cu toate acestea, orice plăcere este uneori și vinovată. 

Citește și: Vica Blochina, declarații dure despre Bianca Drăgușanu! Vedeta a spus adevărul despre prieteniile din showbiz: „Nu am putut să fiu prietenă cu ea niciodată foarte bună.”

Citește si: Alex Marcu, mărturii tuburătoare la un an de la moartea Teodorei. Cât de greu îi este să treacă peste tragedie: „Lucrez cu doi psihologi”

Potrivit gândul.ro, un bucureștean a plătit pentru un pahar de bere nici mai mult, nici mai puțin de 15 lei pe o plajă din Mamaia. De asemenea, un frappe costa 30 de lei. 

Citește și: Cât costă o porție de hamsie pe litoralul Mării Negre, în minivacanța de Sfânta Maria! Prețurile nu sunt deloc mici

Pentru două frappe-uri și o bere, românul a scos din buzunar 75 de lei, dar să nu uităm de șezlong, pentru care a mai plătit încă 50 de lei. Astfel, o dimineață pe plajă l-a costat 125 de lei, iar ziua abia începuse. 

 


libertatea.ro Ilie Bolojan, resemnat în fața moțiunii: „PSD și AUR au în plan anticipatele”

Aflat într-un moment critic pentru mandatul său, premierul Ilie Bolojan a declarat că este hotărât să lupte pentru supraviețuirea Executivului, demarând negocieri intense pentru susținerea unui guvern minoritar. Refuzând categoric tactica „achizițiilor” politice individuale, Bolojan a subliniat că va miza pe dialog și argumente administrative în discuțiile cu parlamentarii, afirmând cu tărie că nu va abandona guvernarea în fața ofensivei opoziției.

Casa Iubirii