În urmă cu o săptămână, un turist italian a fost ucis de o ursoaică pe Transfăgărășan, după ce bărbatul s-a apropiat mult prea mult de animal. În urma tragediei, ursoaica a fost împușcată, însă trei pui au rămas abandonați.
Unul dintre puii de urs a fost găsit
Anunțul a fost făcut de unul dintre reprezentanții unui sanctuar din Zărnești. Potrivit anunțului, puiul de urs este extrem de slăbit, flămând și speriat.
„Unul dintre pui a fost găsit. Ceilalți doi... încă așteaptă să fie salvați. Unul din puii ursoaicei împușcate pe Transfăgărășan a fost găsit! Este extrem de slăbit, flămând și speriat, dar în viață și acum este în siguranță!”, se
Căutările continuă și pentru ceilalți doi pui, iar fiecare minut care trece este decisiv pentru găsirea lor în viață. Puii de urs au vârsta de cinci luni, motiv pentru care nu știu să se apere sau să supraviețuiască singuri.
„Căutările continuă pentru ceilalți doi pui dispăruți de mai bine de cinci zile. Fiecare minut contează pentru puii în vârstă de doar cinci luni și tot ceea ce putem spera este ca și aceștia să fie găsiți în viață. Nu știu cum să se apere, să supraviețuiască singuri! Puiul salvat va ajunge în sanctuarul nostru, AMP Libearty Zărnești, unde viața lui începe din nou. Dacă frații lui vor fi găsiți îi vom duce alături de el.