Un bebeluș de 3 săptămâni și-a pierdut viața în Maramureș, după ce o căruță a fost spulberată de o mașină. Un alt copil a ajuns în stare critică la spital

Autor: Laura Macovei
Actualizat: 01 nov 2025, 11:40

Un bebeluș de doar 3 săptămâni și-a pierdut viața

Sursa: Facebook Info Trafic 24

Un bebeluș de doar 3 săptămâni și-a pierdut viața și un alt copil a ajuns în stare gravă la spital după ce o căruță a fost spulberată de o mașină pe un drum localitatea Suciu de Jos, județul Maramureș.

În căruță se afla o familie cu 5 membri și se îndreptau către casă. Din nefericire, din cauza vizibilității reduse și a faptului că utilajul nu era semnalizat, a avut loc o nenorocire. Un bebeluș de 3 săptămâni, pasager în căruță, a sfârșit tragic, notează Gazeta de Sud.

Citește și: O autospecială cu un echipaj de ajutor s-a răsturnat în urma exploziei unui cauciuc. Cei cinci salvatori au ajuns la spital

O căruță a fost spulberată de o mașină, în Maramureș

Autoritățile au fost alertate printr-un apel la 112 cu privire la producerea unui incident rutier în localitatea Suciu de Jos, vineri seară, 31 octombrie. La fața locului au fost alocate mai multe echipaje ale, printre care un echipaj de prim ajutor, o autospecială de transport persoane și victime multiple și 2 ambulanțe ale Serviciul de Ambulanță Județean Maramureș.

Conform informațiilor transmise de sursa citată, cele șapte persoane care se aflau în căruță au fost spulberate de un tânăr aflat la volanul unui autoturism. Utilajul nu era semnalizat corespunzător, ceea ce a dus la o nenorocire. Toți pasagerii din căruță au fost aruncați pe carosabil.

Citește și: Adriana Ochișanu, mesaj destinat părinților de pretutindeni! Interpreta de muzică populară a pus accent pe importanța sprijinului acordat copiilor, nu doar pe exterior, ci și pe interior: "Priviți-i mai atent!"

Citește si: Percheziții în lanț după moartea Ștefaniei Szabo! Anchetatorii au ridicat mașina doctoriței, dar și mai multe obiecte găsite în camera de gardă. Solicitarea importantă făcută de familia sa

Un bebeluș de 3 săptămâni și-a pierdut viața și un alt copil este în stare gravă

Toate cele 7 victime au ajuns la spital în viață, însă pentru un bebeluș de 3 săptămâni nu s-a mai putut face nimic. De asemenea, un alt copil de 6 ani a fost intubat. 

Citește și: Cine este bărbatul care și-a pierdut viața în apropiere de Năvodari. O autocisternă și o dubă s-au ciocnit violent

Familia se întorcea cu căruța din Groșii Țibleșului, după ce au fost la luminație pentru ca micuții să primească pomană. Din nefericire, pe drumul spre casă i-a prins întunericul, iar căruța nu era semnalizată corespunzător. Șoferul autoturismului nu i-a observat și i-a izbit din plin.

Conducătorul autoturismului a fost testat cu aparatul etilotest și nu se afla sub influența băuturilor alcoolice, în timp ce în cazul conducătorului atelajului, în vârstă de 28 de ani, rezultatul a fost pozitiv.

Autoritățile continuă cercetările în vederea stabilirii cu exactitate a producerii incidentului.