Stefan s-a căsătorit în salonul spitalului, cu doar câteva zile înainte de a muri: „A fost cea mai frumoasă nuntă”

Author: Bianca Vidoi

Stefan și Elisabeth Huber

Sursa: heute.at

Stefan a avut o ultimă dorință înainte de a murit, mai exact de a căsători cu femeia pe care o iubește, Elisabeth.

Sala de așteptare a Spitalului Universitar din Neunkirchen, Austria, s-a transformat în locul perfect pentru nunta dintre Stefan și Elisabeth. Bărbatul, internat la Terapie Intensivă, și-a dorit ca înainte să treacă la cele veșnice să o ia în căsătorie pe femeia pe care o iubește.

Stefan s-a căsătorit în salonul spitalului, cu doar câteva zile înainte de a muri

Stefan și Elisabeth Huber s-au cunoscut în urmă cu doi ani. Bărbatul s-a îmbolnăvit grav, motiv pentru care a fost internat la Spitalului Universitar din Neunkirchen, Austria. Starea acestuia de sănătate devenea tot mai șubredă, însă înainte de a se stinge din viață, Stefan a avut o singură dorință, de a se căsători cu Elisabeth, femeia care i-a fost mereu alături, potrivit heute.at.

Cadrele medicale s-au mobilizat pentru a transforma sala de așteptare a unității medicale într-un cadru perfect pentru nunta cuplului.

Echipa de asistente medicale a decorat podeaua sălii de așteptare cu petale de trandafir, menținând atmosfera cu muzică romantică. În drumul mirilor spre ofițerul stării civile, asistentele medicale au făcut baloane de săpun. Lisa Gutmaier, șefa ATI, le-a oferit mirilor un buchet de flori din partea întregii echipe.

Stefan și Elisabeth Huber
[Sursa: heute.at]

Birgit Prinz de la primăria Neunkirchen a oficiat ceremonia civilă pentru tinerii căsătoriți. După ce și-au spus jurămintele, mirii au savurat tortul pregătit cu grijă de personalul din bucătăria spitalului.

Citește și: Cine să fie oare vinovatul, în ceea ce privește moartea subită a Andreei Cuciuc? Mama tinerei, Diana Cuciuc, trage un semnal de alarmă important, pentru toți părinții! "Cu durere, dar și cu speranță!"

Citește si: S-A AFLAT! Substanța care ar fi ucis-o, de fapt, pe Andreea Cuciuc! Mama fetei aruncă BOMBA, la un an după tragedie

Citește și: Un tânăr de 24 de ani a murit după ce a căzut cu mașina de pe un pod, în Constanța. Ce a ieșit la iveală după tragedie

„Am fost profund mișcată de ceea ce a pregătit personalul pentru noi”, a mărturisit Elisabeth Huber. „Totul a fost aranjat atât de frumos, cu atâta pasiune. A fost cea mai frumoasă nuntă pe care nu o vom uita niciodată”.

Stefan și Elisabeth Huber
[Sursa: heute.at]

După doar câteva zile de la ceremonia civilă, Stefan a trecut la cele veșnice. Vestea tristă a fost făcută publică de compania IT la care lucra Stefan: „Cu un regret profund ne luăm rămas bun de la CEO-ul nostru, Stefan Huber, care a decedat după o lungă suferință. A fost o persoană care a lăsat o amprentă durabilă asupra companiei noastre cu viziunea, echilibrul și marea sa umanitate.”