Se dau cate 2.500 lei de la primarie daca locuiesti in Bucuresti! Cum se intra in posesia banilor

Autor: Bogdan Mihai

Mii de romani pot primi un ajutor de 2.500 de lei de la stat.

Este vorba despre cei care devin proaspat parinti. Acestia pot opta pentru primirea acestor bani daca cel putin unul dintre ei are domiciliul in Bucuresti iar copilul s-a nascut intr-o maternitate din Capitala.

Pentru primirea banilor trebuie depuse o serie de acte in termen de cel mult o luna de la nasterea copilului. In plus, solicitantii nu trebuie sa aiba datorii la bugetul de stat.

Actele necesare:

- cerere tip, care se descarca de aici

Citește și: Produsele din casă care îți distrug tenul! Trebuie să scapi de astăzi de...

Citește si: Nașa lui Armin Nicoară, implicată într-un accident în drum spre filmări: „Sunt lovită din spate!”

- declaratie de consimtamant completata de parintele care nu se prezinta la depunere.

Masura are ca scop incurajarea natalitatii.

 

Taguri:

libertatea.ro 1 Mai muncitoresc în China. Patriotism la ora cinci dimineața în orașul unde s-a tras primul foc al revoluției chineze

Merită să te trezești la ora 5 pentru un eveniment comunist? Când ești în Nanchang, locul unde în 1949 „s-a tras primul foc” al Revoluției, răspunsul vine la pachet cu o doză serioasă de spectacol și rigoare istorică. În Piața Bayi, la umbra monumentului care marchează nașterea armatei chineze, atmosfera de la ridicarea drapelului păstrează acea solemnitate, aproape neschimbată, a marelui regim.

Casa Iubirii