Sâmbătă, de la ora 14:45, în ”ROventura”, O incursiune revelatoare pe meleagurile dobrogene, răsfățate de ape și soare, la Constanța

Author: Diana Tilă

Odată cu sosirea sezonului estival, emisiunea de călătorii ”ROventura” ne invită sâmbătă, de la ora 14:45, la Kanal D, în Constanța, orașul ce adună anual peste două milioane de turiști și unul dintre cele mai populare județe din țară.

Împreună cu George Mihai și Andreea Străvoiu, gazdele emisiunii, vom cunoaște, prin intermediul ”ROventura”, istoria vibrantă a Municipiului Constanța, dar vom ajunge și pe plajele însorite, principalele puncte de atracție și interes, din județ.

Citește și: Sâmbătă, de la ora 14:45, în ”ROventura”, Constanța, o incursiune pe aripi de legendă

Sâmbătă, de la ora 14:45, în ”ROventura”, O incursiune revelatoare pe meleagurile dobrogene, răsfățate de ape și soare, la Constanța

Odată cu redeschiderea spre vizitare a cetății Carsium, s-a îmbogățit și patrimoniul istoric și cultural al județului, iar turiștii au acum încă un punct de interes pe harta Constanței. Natura nu contenește să ne uimească, iar de-aici, de la Hârșova, vom merge pe Dunăre, în explorarea acestor frumuseți. 

Minunile Dobrogei sunt acum mai la îndemână decât oricând, iar printre primii care ar trebui să le descopere sunt cei care ajung oricum pe litoral, în fiecare vară.

Vom face și o primă vizită la Ghindărești, un loc care vrăjește și ne va face să ne dorim a ne reîntoarce.

Ne continuăm, apoi, periplul pe acest tărâm de poveste și ajungem la Capidava, una dintre cele mai reprezentative fortărețe de pe frontiera Dunării de Jos, care poate fi, fără echivoc, parte dintr-un circuit demn de patrimoniul mondial UNESCO. Un sit parcă încremenit în timp, cu ziduri ce șoptesc povești, într-un glas cu șuierul vântului și-o așezare ce s-a dezvoltat, cuminte, în coasta castrului roman, toate fac din Capidava un loc special.  

Citește și: David Pușcaș, ajuns la capătul puterilor! Tânărul cere ajutor în mediul online pentru plata întreținerii, după ce contul de TikTok este pe cale să îi fie închis: "Nici nu-mi pasă dacă n-am ce să mănânc!"

Citește si: Ea este refugiata ucraineancă ucisă cu sânge rece în SUA! Avea 23 de ani și fugise din calea războiului, dar a sfârșit înjunghiată la metrou: „Viața ei a fost curmată mult prea devreme”

Nu ratați sâmbătă, de la ora 14:45, o ediție de colecție ”ROventura”, cu George Mihai și Andreea Străvoiu, numai la Kanal D.

 

Credit foto: BLC Media