O familie din Giurgiu a rămas pe drumuri, chiar în ziua de Crăciun, după ce casa lor s-a făcut scrum

Autor: Diana Tilă
Actualizat: 25 sep 2023, 00:25

Tragedie pentru o familie din România, chiar de sărbători. Au rămas fără casă, după ce le-a luat foc. Care este cauza?

O familie din localitatea Tântava, județul Giurgiu, a rămas fără locuință, chiar de Crăciun, după ce casa le-a luat foc.

Citește și: Cine este bărbatul care a fost găsit carbonizat pe un câmp din Ilfov, aproape de Domnești

O familie din Giurgiu a rămas pe drumuri chiar în ziua de Crăciun, după ce casa lor s-a făcut scrum

Tragedia a avut loc în noaptea de sâmbătă spre duminică, cel mai probabil, a avut loc un scurtcircuit, care a cauzat incendiul.

La fața locului s-au deplasat de urgență pompierii, care au acționat aproape două ore pentru stingerea incendiului.

În urma incendiului acoperișul casei a fost distrus, iar din cauza apei folosite pentru stingerea focului s-au degradat pereții locuinței. 

Citește și: Bogdan și Gagea, discuție în grădina casei. Motivul pentru care Gagea nu a putut merge spre o altă fată. „Adevărul o să iasă la suprafață!”

Citește si: Urlete de durere la înmormântarea lui Cristian, tânărul luat de viitură în Italia! Imagini copleșitoare

Din fericire nu sunt victime, proprietarii, doi adulți, au reușit să iasă la timp din locuință.

Citește și: "Aşa flacără mare a fost de ardeau hainele pe noi" Un tată a murit carbonizat lângă fiul său de 10 ani, în Sighișoara. Băiețelul a fost salvat în ultima clipă

"În noaptea de sâmbătă spre duminică, ISU Giurgiu a fost solicitat să intervină în localitatea Tântava după ce casa unei familii din localitate a luat foc.

La caz s-au deplasat pompierii din cadrul Detașamentului Bolintin Deal, cu o autospecială de stingere cu apă și spumă, o cisternă și o ambulanță SMURD. Când au ajuns pompierii, ardeau acoperișul și podul casei pe o suprafață de aproximativ 80 de metri pătrați, iar proprietarii, doi adulți, se autoevacuaseră", se arată într-un comunicat de presă, transmis de ISU Giurgiu, potrivit  Agerpres.

Două fetițe, de 1 an și 3 ani, au murit arse de vii, într-un incendiu pus intenționat

„Sunt în mod clar circumstanțe foarte triste și gândurile noastre continuă să fie alături de familia celor implicați. Acesta a fost și un eveniment extrem de traumatizant pentru comunitatea locală, în special pentru vecinii care au rămas șocați și profund întristați de moartea a doi copii foarte mici.

Am sporit patrulele de reasigurare în zonă și, dacă cineva are vreo îngrijorare, îi încurajăm să vorbească cu unul dintre ofițerii noștri”,   a spus unul dintre anchetatori.