Incendiu la o școală din Pitești! Elevii au fost evacuați de urgență

Autor: Laura Macovei
Actualizat: 29 mai 2025, 09:57

Focul a izbucnit marți după-amiază la Școala „Ion Pillat” din Pitești

Sursa: Facebook Făcăleață Ioana

Clipe de panică marți după amiază printre elevii unei școli din Pitești, după ce un incendiu a izbucnit în subsolul clădirii aflate în plin proces de renovare.

Incidentul a dus la evacuarea de urgență a 50 de copii care se aflau la un program after-school.

Citește și: Zeci de elevi au fost evacuați la o școală din Botoșani! Un coleg ar fi provocat un incendiu în toaleta instituției

50 de elevi au fost evacuați în urma unui incendiu la o școală din Pitești

Focul a izbucnit marți după-amiază la Școala „Ion Pillat” din Pitești. Conform primelor informații, flăcările ar fi izbucnit după ce muncitorii au folosit un aparat de tăiat cu flacără într-un spațiu unde se aflau depozitate mai multe grămezi de cartoane. Acestea s-au aprins rapid, iar fumul gros a inundat clădirea și a provocat panică în rândul copiilor și al personalului.

„Cauza este una clară: neglijența unor lucrători care tăiau o țeavă în subsol.

O scânteie a aprins cartoanele depozitate necorespunzător, iar fumul gros s-a răspândit rapid. Din fericire, intervenția promptă a profesorilor și reacția disciplinată a copiilor au făcut ca toată lumea să fie evacuată în siguranță”, 
spune Ioana Făcăleaţă, prefectul judeţului Argeş, pe pagina sa de Facebook.

Citește și: În ce circumstanțe a cunoscut-o Cristian Botgros, pe Andreea Cuciuc? Tânărul a fost prezent la Balul Bobocilor, în seara în care tragedia a avut loc! "Vedeam cum crește!"

Citește si: BREAKING NEWS! Accident CUMPLIT! Un autocar cu 50 de pasageri s-a răsturnat într-o prăpastie. Toți erau studenți

Profesorii au intervenit imediat pentru a evacua elevii, iar pompierii pentru a stinge focul

Profesorii au intervenit rapid, iar toți copiii au reușit să fie evacuați în siguranță, fără a exista victime. Din fericire, în acel moment nu se desfășurau cursuri, școala fiind în renovare de peste un an, iar activitățile elevilor fiind relocate în alte instituții de învățământ.

„Le mulțumesc cadrelor didactice pentru reacția rapidă și pentru grija față de copii! Le mulțumesc foarte mult pompierilor de la ISU Argeș pentru intervenția promptă și profesionalism!

Finalul este unul fericit, dar subliniez cu toată fermitatea: măsurile de siguranță trebuie respectate cu strictețe în orice șantier, mai ales într-o școală! Nicio scuză nu justifică neglijența atunci când e pusă în pericol viața copiilor! Nu voi tolera asta sub nicio formă!", mai spune prefectul.

În prezent, autoritățile au deschis o anchetă pentru a stabili circumstanțele exacte în care a izbucnit incendiul și pentru a identifica eventualii responsabili de neglijență.

Din primele verificări reiese că regulile de siguranță nu au fost respectate în totalitate, în ciuda faptului că în clădire se aflau minori.

Din fericire, de data aceasta, o posibilă tragedie a fost evitată.

 


Ministrul Muncii a anunțat majorarea tichetelor de masă. Guvernul urmează să decidă dacă și salariul minim va crește

Valoarea ticetelor de masă va crește de la 40 la 50 de lei. În schimb, majorarea salariului minim rămâne sub semnul întrebării, după ce Guvernul a decis să amâne discuțiile privind această măsură pentru sfârșitul lunii noiembrie.