Trupul neînsuflețit al lui Ștefan Zofei a fost depus la capela bisericii din Valea Roșie, iar înmormântarea va avea loc joi, la Cimitirul Ungureni din Craiova, notează Sport.ro.
Ștefan Zofei a murit la 72 de ani
Ștefan Zofei este cunoscut pentru contribuția sa esențială în dezvoltarea și promovarea unor jucători care au marcat istoria fotbalului românesc. În perioada 1990-2000, sub conducerea sa, clubul Electroputere Craiova a fost un adevărat incubator de talente. Dintre fotbaliștii care au ajuns mari nume în fotbalul românesc, se numără Mirel Rădoi, Ionel Dănciulescu, Gabi Popescu, Florin Șoavă și frații Adrian și Sabin Ilie.
De asemenea, Ștefan Zofei a fost omul care l-a adus pe Claudiu Răducanu la Electroputere, la vârsta de doar 16 ani, de la CSS Craiova. În 2000, când Rădoi a fost transferat la Steaua, Zofei era președintele clubului.
Citește și: Jane Goodall a murit la 91 de ani! Cercetătoarea a dedicat o viață cimpanzeilor și naturii
Electroputere Craiova, fondat în 1949, a lăsat o amprentă puternică în fotbalul românesc.
După retragerea din activitatea clubului, Zofei a continuat să fie activ în fotbal, iar în 2004 a devenit director sportiv la FC Universitatea Craiova.
În 2010, pentru întreaga sa activitate, a fost premiat de Liga Profesionistă de Fotbal.