Moartea Georgianei, o adolescentă de doar 14 ani, și a lui Cătălin, un tânăr de 18 ani care o iubea, a șocat întreaga țară. Cei doi îndrăgostiți și-au pus capăt zilelor pe autostrada A1, aruncându-se îmbrățișați în fața unui TIR, convinși că relația lor nu va fi acceptată. În urma lor au rămas familii îndurerate și întrebări fără răspuns.
Rudele tinerilor morți pe A1 acuză autoritățile pentru tragedie
Rudele celor doi tineri care au murit pe autostrada București-Pitești susțin că autoritățile au contribuit la gestul extrem. Mama Georgianei a povestit, printre lacrimi, că reprezentanți ai Direcției Generale de Asistență Socială și Protecția Copilului (DGASPC) Giurgiu au venit acasă și ar fi amenințat-o că îi vor lua fiica. De asemenea, mătușa lui Cătălin afirmă că ambii tineri s-au simțit judecați și presați de autorități.
„Ea mi-a spus: mami, să nu mă lași să mă ia de lângă tine”, spune mama adolescentei moarte pe autostrada A1, potrivit stirileprotv.ro.
În timp ce Georgiana era speriată că va ajunge în grija statului, Cătălin, ajuns la vârsta majoratului, era amenințat cu închisoarea, din cauza relației pe care o avea cu minora de 14 ani.
„Au spus că îl bagă la închisoare, pe ea o ia la Casa de copii, a fost speriată în totalitate. Nimic nu îi mai aduce înapoi! Șocul din sufletul nostru și drama prin care trecem noi, nu o să mai trecem niciodată. Copiii ăștia se iubeau mult, nu trăiau unul fără altul, nu respirau unul fără altul”, a spus mama adolescentei, citată de Cancan.
Citește și: Ultimul mesaj postat de tânărul care s-a aruncat alături de iubita lui în fața TIR-ului: „O să mor”
Cum răspunde DGASPC acuzațiilor aduse de familiile tinerilor morți pe A1
În replică, DGASPC Giurgiu respinge acuzațiile. Directorul instituției, Vișinel Bălan, a declarat că angajații au respectat procedurile legale și că rolul lor a fost doar de a informa părinții despre măsurile prevăzute de lege în cazul neglijării copilului. Totodată, acesta consideră că părinții nu ar fi trebuit să accepte relația dintre cei doi tineri, având în vedere diferența de vârstă.
„Ce iubire la 13 ani… cu unul de 18 ani… nu există așa ceva. Cu siguranță li s-a pus în vedere părinților că așa prevede legislația dacă vorbim de neglijare. Eu trebuie să te anunț că dacă tu neglijezi copilul eu trebuie să îl instituționalizez până se ia o altă decizie. Era cazul de instituționalizare a minorei. Din rapoartele citite nu se impunea instituționalizare. Din analiza mea, nu DGASPC trebuie tras la răspundere, trebuie să vedem familia cum a gestionat această situație”, a transmis Vișinel Bălan, conform Cancan.