CRIZA in SUA. Statul federal, constrans sa isi inceteze activitatea. Senatul a respins proiectul bugetului

Editor: Bogdan Mihai Autor: A.D.
Actualizat: 17 oct 2020, 20:00

Blocaj guvernamental in Statele Unite! Senatul a respins bugetul, iar Obama se va intalnii cu sefii de pe Wall Street.

Senatul american a respins luni seara, cu doua ore si jumatate inaintea unui eventual blocaj guvernamental, un nou proect de lege a bugetului adoptat cu putin timp inainte de Camera Reprezentantilor. Casa Alba le-a ordonat agentiilor federale americane, luni, cu putin timp inainte de miezul noptii (07.00 ora Romaniei), sa isi inceteze activitatile, Congresul nereusind sa voteze un buget inaintea orei limita.

Directorii marilor banci de pe Wall Street, inclusiv Goldman Sachs si JPMorgan, se vor intalni miercuri cu presedintele SUA, Barack Obama, pentru a discuta despre impasul negocierilor din Congres privind bugetul federal si despre cresterea limitei de indatorare a Statelor Unite, potrivit Bloomberg.

##VIDEO81057##

Potrivit Mediafax, vizita bancherilor la Casa Alba, confirmata de mai multe surse, a fost aranjata de Formul pentru Servicii Financiare, o organizatie care include directorii generali ai celor mai mari 19 banci si companii de asigurari din SUA.

Cei mai multi dintre membrii forumului vor participa la intrevederea cu presedintele, urmand sa aiba si o intalnire cu secretarul Trezoreriei, Jacob J. Lew.

Detaliile intalnirilor nu sunt inca finalizate, au spus sursele citate de Bloomberg. Printre personajele importante asteptate sa participe se afla seful Goldman Sachs- Lloyd Blankfein, cel al JPMorgan- Jamie Dimon, directorul Citigroup- Michael Corbat, precum si seful Deutsche Bank- Anshu Jain si cel al Bank of America- Brian Moynihan.
Oprirea partial a statului federal va costa economia tarii 300 milioane de dolari pe zi.

Citește și: În ce circumstanțe a cunoscut-o Cristian Botgros, pe Andreea Cuciuc? Tânărul a fost prezent la Balul Bobocilor, în seara în care tragedia a avut loc! "Vedeam cum crește!"

Citește si: Medicii au făcut anunțul despre starea lui Horia Moculescu, la scurt timp după ce a ajuns pe secția ATI: „Problemele, din păcate, își spun cuvântul...”

 

 

Taguri:

Destin frânt pentru un șofer român de 33 de ani, din Italia. Pavel și-a pierdut viața în timp ce se întorcea de la muncă

Un român în vârstă de 33 de ani, a sfârșit tragic în această dimineață, în timp ce se întorcea din tura de noapte de la locul de muncă. Autoritățile italiene nu au mai putut face nimic pentru a-l salva.