Cine cauta solutii pentru a scapa de plata taxei auto trebuie sa se gandeasca de doua ori! Guvernul vrea sa taie toate portitele de scapare VIDEO

Autor: Redactia KANAL D
Actualizat: 23 feb 2017, 17:34

Da, cam in aceasta situatie am ajuns. Soferii sunt nevoiti sa scoata banii. Timbrul de mediu trebuie achitat, iar variantele pentru a evita aceasta plata sunt tot mai putine.

In prezent, autoturismele dobandite prin partaj la notar sunt exceptate de la plata taxei de timbru. Multi romani au apelat la aceasta solutie pentru a mai scadea din cheltuieli. Guvernul a emis insa deja o ordonanta de urgenta pentru a rezolva aceasta "scapare".

 

Desigur, exista si varianta "bulgareasca". Insa autoritatile de la Sofia si de la Bucuresti fac front comun. Ambele state vor sa opreasca valul de romani care isi inmatriculeaza masinile in Bulgaria.

 

La sud de Dunare sunt cetateni care au pe numele lor, 4 sau chiar 5 sute de masini inmatriculate. Numai ca acestea circula peste granita, la noi!

Citește și: VIDEO Oare este cazul să ne așteptăm la apariția unui cutremur în viitorul apropiat? Ce previziuni a făcut Carmen Harra cu privire la acest subiect de interes general: "Natura ne dă tot ce avem nevoie ca să fim bine!"

Citește si: Durere fără margini la Curtea de Argeș. Femeia ucisă pe trecerea de pietoni din Berceni a fost înmormântată. Imaginile cu băiatul cel mare sunt sfâșietoare: „O aștepta să vină la școală…”

 

Daca partajul nu mai este o varianta pentru a scapa de timbrul de mediu, este posibil ca din acest an sa nu mai putem circula cu masini inmatriculate in alt stat mai mult de 30 sau 60 de zile.

 

In primele 4 luni, au fost aduse in tara peste o suta de mii de autoturisme second-hand.