Liderul ALDE, Călin Popescu Tăriceanu, spune că rezultatul obţinut de Mircea Diaconu la alegerile prezidenţiale, candidat susţinut de formaţiunea sa, este cel mai bun înregistrat de un independent într-o cursă pentru Preşedinţia României şi crede că acest lucru a fost datorat mesajului pe care Diaconu l-a avut, încercând să explice alegătorilor cum se citeşte Constituţia în cheia unui adevărat preşedinte, scrie adevarul.ro.
Ce spune liderul ALDE, Calin Popescu Tariceanu despre rezultatul la alegerile prezidentiale 2019:
" Sunt foarte bucuros pentru rezultatul pe care l-a obţinut Mircea Diaconu, sute de mii de români i-au acordat încrederea. Este cred că o situaţie cu totul şi cu totul aparte în ultimii 30 de ani, este cel mai mare rezultat pe care l-a obţinut un candidat independent la alegerile prezidenţiale şi acest lucru s-a datorat mesajului lui Mircea Diaconu, care a încercat să explice românilor cum se citeşte Constituţia în cheia unui adevărat preşedinte care doreşte să respecte normele constituţionale, care doreşte să respecte instituţiile fundamentale
Citeste si: Primele rezultate oficiale parţiale de la BEC! Cine sunt marii câştigători
Citeste si: Alegeri prezidentiale 2019: rezultatele diminetii! Este o mare surpriza cine merge in turul doi
Citeste si: Mugur Isărescu ii pune la punct pe Iohannis si Orban! ADEVARUL despre economia Romaniei
Citește si: Urlete de durere la înmormântarea lui Cristian, tânărul luat de viitură în Italia! Imagini copleșitoare
El consideră că a fost o campanie electorală anostă, o campanie care a semănat cu o situaţie în care cineva doreşte să cumpere o maşină şi este pus să facă acest lucru legat la ochi.
" Din păcate însă a fost o campanie electorală extrem de anostă, cum nu am mai văzut de mult, o campanie în care practic alegătorii au fost puşi în situaţia, ca să fac o comparaţie, să îşi cumpere o maşină legaţi la ochi.
Întrebat cum se va poziţiona ALDE pentru cel de-al doilea tur al alegerilor prezidenţiale, Tăriceanu a spus:" Foarte complicat de răspuns acum. Sigur că bănuiesc că rezultatul final nu va fi unul mult diferit de cel anunţat de exit-poll-uri, dar pentru o decizie personală poate nu mi-ar fi atât de greu însă înainte de o astfel de decizie am să doresc să discut cu colegii din conducerea partidului şi să hotărâm împreună ”.
Preşedintele Klaus Iohannis (39%) şi liderul PSD Viorica Dăncilă (22,5%) au şanse să se califice în turul al doilea al alegerilor prezidenţiale conform datelor exit-poll-ului CURS- Avangarde pe baza datelor centralizate până la ora 19:30, difuzate de Antena 3. Pe locul al treilea se situează Dan Barna, cu 16,4%. Potrivit estimărilor aceluiaşi exit poll candidatul independent Mircea Diaconu deţine 7,9%.
sursa: adevarul.ro