Pe 27 februarie, o femeie de 57 de ani a pierdut controlul volanului și a accidenta mortal două fete, pe un trotuar, în zona Andronache din Capitală. Marţi, Tribunalul Bucureşti a dispus plasarea femeii în arest la domiciliu, pe o perioadă de 30 de zile. Decizia instanţei este definitivă, potrivit agerpres.
Femeia care a accidentat mortal două fete pe un trotuar, pusă sub arrest preventiv
Procurorii au cerut, de la bun început arestarea preventivă a şoferiţei, însă Judecătoria Sectorului 2 a respins săptămâna trecută propunerea şi a lăsat-o pe femeie în libertate sub control judiciar. Parchetul a atacat, însă, decizia, iar Tribunalul Bucureşti a pus-o pe femeie sub arest la domiciliu pentru 30 de zile.
În data de 27 februarie, o femeie de 57 de ani a pierdut controlul volanului și a lovit un stâlp, care s-a prăbuşit, în zona Andronache din Capitală, a lovit.
După accident, șoferița a fost agresată de rudele fetelor accidentate, fiind transportată şi ea la spital. Soţul femeii, aflat pe scaunul dreapta, a fost scos din maşină şi bătut.
Astfel, ar fi încurcat pedalele maşinii şi ar fi apăsat pe acceleraţie în loc de frână, ajungând cu maşina pe trotuar, fapt ce le-a curmat viața cele două fete. Femeia a declarat că nu a consumat băuturi alcoolice, însă a refuzat să fie testată cu aparatul etilotest.
Citește și: Ce sa puneti in geanta de maternitate? Elemente esentiale pentru momentul nasterii
Citeste si: Cod Rutier 2021. Ce poți păți dacă lovești o mașină în parcare și nu declari accidentul
Ce a declarant tatăl uneia din victime
Înainte de decizia de arestare la domiciliu emisă de Tribunalul București, tatăl uneia dintre victime a făcut o serie de declarații de la locul faptei, în fața vecinilor din cartier și a primarului Sectorului 2, Radu Mihaiu. Primarul a de vorbă cu locatarii cartierului Andronache, care cer să se aplice limitatoare de viteză în zonă, pentru a preveni astfel de tragedii pe viitor.
Citeste si: Şoferiţa care a lovit și ucis două fete pe un trotuar din București era sub influenţa băuturilor alcoolice
„Ea mi-a omorât copilul, și i-a dat drumul, și ei nu îi face dosar penal, îi face fratelui fetei care a murit.
Ea nu a pierdut controlul volanului, s-au certat pe drum, și au vrut să se omoare ei doi, dar au murit două vieți, doi pui nevinovați. E o criminală. Nici nu a fost accident, s-au certat ei și au vrut să se omoare. Mi-au omorât copilul, singurul copil, m-am chinuit mult să îl fac. Vrem să se facă dreptate”, a spus, tatăl victimei.