BREAKING NEWS Un avion s-a prăbușit peste o școală din Bangladesh! Sunt zeci de morți și răniți

Author: Laura Macovei
Actualizat: 21 iul 2025, 14:59

Avionul a explodat la prăbușire și a ucis 19 persoane

Sursa: captură video X

Un avion s-a prăbușit peste campusul unei școli din Bangladesh și a ucis 19 persoane, iar alte 50 sunt la spital pentru mai multe îngrijiri medicale.

Avionul a explodat la prăbușire și a ucis 19 persoane, informează joe.co.uk.

Citește și: Mihail supraviețuise unui accident aviatic cu câteva ore înainte. Cine sunt cei doi bărbați care au murit în avionul prăbușit la Gura Portiței

BREAKING NEWS Un avion s-a prăbușit peste o școală din Bangladesh

Avionul de antrenament, care decolase luni la ora 13:06, s-a prăbușit în campusul din Dhaka, unde se aflau mai mulți copii. 19 persoane au murit și peste 50 au ajuns la spital cu arsuri, potrivit unui medic de la Institutul Național de Arsuri și Chirurgie Plastică.

De la locul accidentului se observă cum fumul dens izbucnește, în timp ce martorii încearcă să stingă flăcările. Mai mulți studenți fug disperați de la locul faptei.

Avionul a explodat la prăbușire și a ucis 19 persoane
[Sursa: captură video X]

Mai mulți elevi au murit 

Potrivit lui Bidhan Sarker, șeful unității de arsuri de la Colegiul și Spitalul Medical din Dhaka, „un elev de clasa a treia a fost adus decedat, iar alți trei, în vârstă de 12, 14 și 40 de ani, au fost internați la spital.”

Citește și: Ce gest au făcut Mirabela Grădinaru și Nicușor Dan în vizita lor din Austria! Au încălcat aceștia protocolul?

Citește si: Anunț oficial! Cât vor fi bursele elevilor în anul școlar 2025-2026. Ministrul Educației a explicat care sunt criteriile de acordare: „Meritul trebuie să fie merit”

Citește și: S-a aflat cine este tânărul care a murit pe loc după ce s-a prăbușit cu planorul în Olt! A fost șef de promoție și visa să-și întemeieze o familie

Șeful guvernului interimar din Bangladesh, Muhammad Yunus, a transmis: 

„Pierderea suferită de Forțele Aeriene... elevi, părinți, profesori și personal, precum și de alții în acest accident este ireparabilă.”

Tragedia are loc la doar o lună după ce avionul Air India s-a prăbușit într-un cămin al unei facultăți de medicină din orașul Ahmedabad. Atunci, 241 de pasageri au murit și alte 19 persoane care se aflau la sol.