Argentina este în finala CM 2022 din Qatar după ce a învins-o pe Croația în prima semifinală

Autor: Cristina Mocanu
Actualizat: 14 sep 2023, 01:05

Argentina este prima echipă calificată în finala CM din Qatar 2022.

Argentina și-a ocupat poziția în finala Campionatului Mondial din Qatar după ce a învins Croația, scor final 3-0.

Argentina este prima finalistă a Campionatului Mondial de Fotbal 2022 din Qatar

Selecționata Argentinei s-a calificat în finala Campionatului Mondial de Fotbal, care se desfășoară în Qatar, după ce a învins Croația cu 3-0, pe Lusail Stadium din Al Daayen, în prima semifinală.

Potrivit istoricului țării, Argentina se află la a șasea finală mondială, după ce a pierdut meciurile din 1930, 1990, 2014, dar le-a câștigat pe cele din 1978 și 1986.

Scorul a fost deschis de către Leo Messi, după ce a reușit să înscrie dintr-un penalty, iar dubla acestei semifinale i-a aparținut lui Alvarez.

Astfel că, sud-americanii au făcut un joc perfect, atât în apărare cât și în contraatac, combinat cu prestațiile fabuloase ale lui Messi și Alvarez.

Citește și: 10 lucruri interesante despre trofeul primit de câștigătoarea Campionatului Mondial de Fotbal 2022 din Qatar. Care este valoarea trofeului anul acesta

Meciul a debutat cu o perioadă lungă de tatonare, nici una dintre echipe nevrând să se expună, prima fază venind în minutul 25’ când Fernandez a șutat din afara careului, iar Livakovic a respins balonul.

Primul gol a venit în minutul 31’ când Alvarez a fost faultat de către Livakovic, iar Leo Messi a înscris impecabil din penalty.

Astfel că, Messi a devenit cel mai bun marcator al Argentinei, cu 11 goluri, devansându-l pe Gabriel Batistuta.

Argentina şi-a dublat avantajul după o fază de senzație: Alvarez a dus mingea din propria jumătate până în poartă, trecând de Juranovic şi Sosa în careul croat (39), iar în minutul 69’ Alvarez a marcat din nou, după ce Messi a pasat decisiv către

acesta. Argentina va juca a doua sa finală cu Lionel Messi în teren, după cea pierdută în 2014 în faţa Germaniei.

Traseul Argentinei de la calificări la marea finală

Turneul din Qatar a marcat prima ediție a Campionatului Mondial de iarnă, asta pentru că, din cauza căldurii, ar fi fost imposibil ca acesta să se joace vara. Astfel că, pe data de 13 decembrie a fost decisă prima finalistă după ce Argentina a învins Croația cu scorul de 3-0.

Iată evoluția Argentinei de-a lungul Campionatului Mondial din Qatar 2022:

- Argentina a început primul meci din Grupe cu o înfrângere din partea Arabiei Saudite, scorul 1-2;

- În runda a doua aceasta a învins Mexicul cu scorul de 2-0;

- Runda a treia, Polonia- Argentina s-a terminat  0-2;

- În optimile de finală Argentina a reușit să câștige în fața Australiei cu scorul de 2-1;

- În sferturile de finală, Argentina a câștigat cu ușurință în fața Croației, cu scorul de neprezentare 3-0.

Al doilea meci din semifinale se va desfășura miercuri, 14 decembrie, ora României 21:00, între Franța și Maroc. Franța va lupta pentru a-și apăra trofeul și pentru a se califica în finală împotriva echipei care a produs o surpriză plăcută a acestei ediții a CM.

Finalista Campionatului Mondial de Fotbal Qatar 2022 se va decide duminică, 18 decembrie.

Meciurile sunt difuzate de către Televiziunea Română.

Sursă: prosport.ro

Ezgi Mola, actrița care dă viață personajului Safiye în serialul “Vinovați de iubire” s-a căsătorit cu alesul inimii sale anul trecut! Iată imagini de senzație de la fericitul eveniment!