Vremea se răcește brusc în toată țara! Prognoza meteo ANM pentru următoarele două săptămâni

Autor: Cristina Mocanu

Vremea se răcește brusc în toată țara

Sursa: shutterstock.com

Meteorologii ANM anunță că vremea se va răci brusc în următoarele două săptămâni. Care este prognoza meteo?

Meteorologii ANM anunță că vremea se va schimba radical în următoarele două săptămâni. Urmează o perioadă cu averse în aproape toată țara. În primele zile, temperaturile vor scădea până la 22 de grade Celsius, urmând ca până la sfârșitul primei săptămâni să urce din nou spre 28 de grade. Cum va fi vremea în perioada 15 – 28 septembrie 2025?

Prognoza meteo – Banat

Conform ANM, în primele zile din interval, valorile termice vor avea variații de la o zi la alta, media maximelor va oscila între 23 și 30 de grade, iar a minimelor între 10 și 14 grade. În perioada 17-21 septembrie, vremea se va încălzi treptat, media valorilor diurne va crește de la 23 la 30 de grade, iar a celor nocturne de la 10 la 14 grade. Ulterior, până la sfârșitul intervalului, valorile termice vor avea tendința de scădere, media regională a valorilor maxime va ajunge la 24 de grade, iar a celor minime la 10 grade.

Temporar va ploua mai ales în zilele de 15 și 17 septembrie, iar probabilitatea de ploaie va fi din nou în creștere după data de 23 septembrie.

Prognoza meteo – Crișana

Până în data de 17 septembrie, valorile termice diurne vor fi în creștere până la o medie de 28 de grade, apoi vor scădea până la 21 de grade. Valorile nocturne vor avea însă oscilații între 9 și 13 grade.

Până la finalul primei săptămâni, vremea se va încălzi treptat, media maximelor va ajunge la 29 de grade, iar a minimelor la 13 grade. În a doua jumătate a intervalului, vremea se va răci treptat, valorile maxime vor ajunge, în medie, la 22 de grade, iar cele minime la 10 grade. Temporar va ploua mai ales în zilele de 15 și 17 septembrie, iar probabilitatea de ploaie va fi din nou ridicată după data de 23 septembrie.

Citește și: Laura Cosoi, fericită pentru noua etapă din viața ei: „Dau naștere celui de-al cincilea copil al meu.”

Citește si: Când va avea loc deschiderea noului an școlar? Ministrul Educației, Daniel David, a făcut anunțul pe care toți elevii și părinții îl așteptau, după boicotul profesorilor: „Mesajul meu este simplu”

Citește și: Atenționare cod galben de ceață! Prognoza meteo pentru ziua de marți 16 septembrie: Meteorologii ANM anunță temperaturi peste normalul acestei perioade

Prognoza meteo – Transilvania

În primele zile din interval, valorile termice vor avea oscilații de la o zi la alta, media maximelor va crește până la 25 de grade, apoi va scădea spre 20 de grade, iar a minimelor va avea variații între 8 și 11 grade. În perioada 17-21 septembrie, vremea se va încălzi treptat, media valorilor diurne va crește de la 23 la 30 de grade, iar a celor nocturne de la 10 la 14 grade. Ulterior, până la sfârșitul intervalului, valorile termice vor avea tendința de scădere, media regională a valorilor maxime va ajunge la 24 de grade, iar a celor minime la 10 grade. Temporar va ploua în perioada 15-18 septembrie, iar probabilitatea de ploaie va fi din nou în creștere după data de 23 septembrie.

Prognoza meteo – Maramureș

Până în data de 17 septembrie, valorile termice diurne vor fi în creștere până la o medie de 25 de grade, apoi vor scădea până la 20 de grade. Valorile nocturne vor avea însă oscilații între 9 și 13 grade. Ulterior, până la finalul primei săptămâni, vremea se va încălzi, media maximelor va ajunge la 26 de grade, iar a minimelor la 11 grade. În a doua jumătate a intervalului, vremea va intra într-un proces de răcire treptată, valorile maxime vor ajunge, în medie regională, la 21 de grade, iar cele minime la 8 grade. Temporar va ploua în perioada 15-18 septembrie, iar probabilitatea de ploaie va fi din nou în creștere după data de 22 septembrie.

Prognoza meteo – Moldova

Până în data de 17 septembrie, valorile termice diurne vor fi în creștere până la o medie de 25 de grade, apoi vor fi în scădere în ziua următoare până în jurul a 20 de grade. Valorile nocturne vor avea însă oscilații între 11 și 13 grade. Până la finalul primei săptămâni, vremea se va încălzi treptat, media maximelor va ajunge la 26 de grade, iar a minimelor se va menține în jurul a 11 grade. În a doua jumătate a intervalului, vremea se va răci treptat, valorile maxime vor ajunge, în medie, la 20 de grade, iar cele minime la 9 grade. Temporar va ploua mai ales în zilele de 15 și 18 septembrie, iar probabilitatea de ploaie va mai crește ușor la finalul intervalului de anticipație.

Prognoza meteo – Dobrogea

Pe tot parcursul intervalului, variațiile termice nu vor fi semnificative. În intervalul 17-23 septembrie, vremea se va încălzi ușor; media valorilor maxime va crește de la 24 la 26 de grade, iar a minimelor de la 13 la 15 grade. Ulterior, până la finalul intervalului, valorile termice vor fi în scădere până la medii ale valorilor diurne de 22 de grade și ale celor nocturne de 12 grade. Probabilitatea de ploaie va fi mai mare în jurul datei de 18 septembrie și spre finalul intervalului.

Prognoza meteo – Muntenia

Valorile termice diurne vor avea variații pe tot parcursul intervalului. În primele zile din interval va fi o scădere mai accentuată de la o medie de 27 de grade, spre 24 de grade, urmată de o creștere, până la finalul primei săptămâni, spre 28 de grade. În a doua jumătate a intervalului vremea se va răci, iar media regională a valorilor diurne va tinde spre 24 de grade. Până în jurul datei de 24 septembrie, variațiile termice nocturne nu vor fi semnificative; media minimelor va oscila in jurul a 12 grade. Apoi, până la finalul intervalului, valorile nocturne vor fi în scădere până la o medie de 10 grade. Probabilitatea de ploaie va fi mai mare în jurul datei de 18 septembrie și spre finalul intervalului.

Prognoza meteo – Oltenia

Valorile termice diurne vor avea variații pe tot parcursul intervalului. În primele zile din interval va fi o scădere mai accentuată de la o medie de 28 de grade, spre 25 de grade, urmată de o creștere, până la finalul primei săptămâni, spre la 29 de grade. În a doua jumătate a intervalului vremea se va răci, iar media regională a valorilor diurne se va apropia de 24 de grade. Până în jurul datei de 24 septembrie, variațiile minimelor termice nu vor fi semnificative; media acestora va oscila în jurul a 12 grade. Ulterior, până la finalul intervalului, valorile nocturne vor fi în scădere până la o medie de 10 grade. Probabilitatea de ploaie va fi mai mare în primele zile din interval și spre finalul acestuia.

Citește și: ANM a emis prognoza meteo pentru perioada 15 septembrie – 12 octombrie 2025. Cum va fi vremea în țară și în București

Prognoza meteo – La munte

Până în data de 17 septembrie, valorile termice diurne vor fi în creștere până la o medie de 18 grade, apoi vor scădea până la 12 grade. Valorile nocturne vor avea însă oscilații între 4 și 8 grade. Ulterior, până la finalul primei săptămâni, vremea se va încălzi, media maximelor va ajunge la 19 grade, iar a minimelor la 10 grade. În a doua jumătate a intervalului, vremea va intra într-un proces de răcire treptată, valorile maxime vor ajunge la o medie de 12 de grade, iar cele minime la 4 grade. Temporar va ploua în perioada 15-18 septembrie, iar probabilitatea de ploaie va fi din nou în creștere după data de 23 septembrie.