Trafic blocat în Capitală! Bucureștenii se înghesuie la ieșirile din București, spre A1 și A3. Care sunt zonele pline de ambuteiaje

Autor: Diana Bostan
Actualizat: 20 dec 2024, 18:28

Trafic blocat în Capitală.

Sursa: Pixabay

În perioada premergătoare sărbătorilor de Crăciun, Capitala se confruntă cu un trafic extrem de aglomerat, pe măsură ce bucureștenii se grăbesc să facă ultimele cumpărături sau pleacă în vacanță.

Șoferii care se află pe drumuri importante din București, precum Colentina și Iuliu Maniu, întâmpină blocaje semnificative. Conform informațiilor din aplicațiile de trafic, zonele cele mai afectate sunt cele dinspre centrul orașului, dar și pe arterele care duc spre ieșirea spre autostrada A1.

Citește și: Accident grav în județul Timiș! Un bărbat, în vârstă de 66 de ani, a murit pe loc după ce șoferul a pierdut controlul volanului

Trafic blocat în Capitală

Unul dintre cele mai aglomerate puncte este Iuliu Maniu, unde traficul este complet blocat pe sensul de ieșire din Capitală spre autostrada București-Pitești. Imaginile trimise de șoferi pe rețelele sociale reflectă haosul de pe drumuri, mulți dintre aceștia descriind situația ca fiind „rău” sau

„haos pe centură”.

Citește și: Linia tramvaiului 41 este blocată! Un șofer a murit după ce a intrat cu mașina în gardul de protecție

Citește și: În ce circumstanțe a cunoscut-o Cristian Botgros, pe Andreea Cuciuc? Tânărul a fost prezent la Balul Bobocilor, în seara în care tragedia a avut loc! "Vedeam cum crește!"

Citește si: Medicii au făcut anunțul despre starea lui Horia Moculescu, la scurt timp după ce a ajuns pe secția ATI: „Problemele, din păcate, își spun cuvântul...”

La fața locului, autoritățile au mobilizat chiar un elicopter al poliției, care supraveghează traficul pe autostrada București-Pitești, pentru a monitoriza fluxul vehiculelor și a interveni rapid în caz de nevoie.

În această perioadă aglomerată, traficul din Capitală se va menține încă intens, iar autoritățile recomandă șoferilor să evite zonele de blocaj și să își planifice călătoriile din timp pentru a reduce riscul întârzierilor.

Traficul a fost blocat și pe Autostrada A0

Un accident grav a avut loc vineri, 20 decembrie 2024, pe Autostrada A0, în județul Ilfov, la kilometrul 84. Conform informațiilor furnizate de info trafic România, un accident în care au fost implicate o autoutilitară și un ansamblu rutier a dus la blocarea circulației pe autostradă, la aproximativ un kilometru înainte de ieșirea către Bragadiru.

Citește și: Carambol pe o șosea din Timiș. Opt persoane au fost implicate, iar traficul în zonă a fost complet blocat!

În urma coliziunii, șoferul autoutilitarei a fost rănit, fiind găsit conștient, însă a fost necesar un interventiv pentru a-l descarcera din vehiculul avariat. Autoritățile estimează că traficul va fi reluat în jurul orei 16:30.

 


  Mărturiile sfâșietoare ale pompierilor care au încercat să-l salveze pe Octav, muncitorul român care și-a găsit sfârșitul în Italia: ,,Plângea de durere”. Ce spun muncitorii care au reușit să se salveze 

Durere și revoltă în urma prăbușirii turnului Torre dei Conti din Roma, unde un muncitor român, în vârstă de 66 de ani, și-a pierdut viața.