Carolina, tânăra găsită moartă în pădure, era studentă la Medicină. Aceasta a dispărut după ce plecase de la facultate și se îndrepta spre cămin, însă, din păcate, nu a mai ajuns la destinație.
Ce măsuri au luat autoritățile, după ce studenta a fost găsită moartă
Dispariția fetei din Cahul a dus la alertarea oamenilor legii și la mobilizarea mai multor echipe de căutare. În operațiunea de căutare a fetei au fost implicați polițiști, voluntari și colegi de facultate ai tinerei. Căutările au ținut o noapte întreagă.
După ce a fost căutată ore în șir de echipele mobilizate în teren, Carolina a fost găsită fără viață duminică, 28 septembrie, într-o pădure din zona căminului în care era cazată. Potrivit presei din Moldova, aceasta era spânzurată cu un cearșaf, pe care l-a găsit în camera de cămin.
Citește și: O tânără studentă de 22 de ani, din Bistrița, a murit în timp ce se afla în ciubăr, chiar de ziua ei
O examinare preliminară a trupului neînsuflețit al Carolinei a arătat că are urme de violență pe corp, așa că autoritățile au ajuns la ipoteza unei sinucideri. În acest caz, polițiștii au deschis un dosar penal. De asemenea, acesta continuă cercetările, pentru a descoperi circumstanțele exacte în care tânăra a murit.
Citește si: "Ioana nu este moartă"- Prietenii jurnalistei Ioana Popescu aruncă totul în aer
„Cu regret, cu puțin timp în urmă, tânăra a fost depistată decedată, într-o zonă împădurită de la marginea orașului.
Ce mesaj a transmis Colegiul de Medicină la care studia Carolina
Vestea morții Carolinei a cutremurat pe toată lumea.
În timp ce familia ei se pregătește pentru a o înmormânta, iar reprezentanții Colegiului de Medicină de la Cahul au vorbit despre trecerea în neființă a fetei și au transmis condoleanțe familiei îndurerate.Citește și: Trei oameni au murit în inundațiile din Moldova. Viiturile au distrus numeroase localități
„Cu adâncă durere în suflet, comunitatea I.P. Colegiul de Medicină Cahul anunță trecerea prematură în neființă a elevei noastre, Volcova Carolina. Pierderea sa lasă un gol imens în inimile colegilor, profesorilor și tuturor celor care au cunoscut-o.
Adresăm sincere condoleanțe familiei îndurerate și ne rugăm ca Bunul Dumnezeu să-i dăruiască odihnă veșnică și pace sufletului său. Dumnezeu să o odihnească în pace!”, se arată într-un mesaj publicat pe pagina oficială de Facebook a instituției.