Ambasadorii celor 32 de state membre NATO se reunesc marți, la Bruxelles, la cererea Estoniei, pentru a discuta despre o nouă provocare a Moscovei, informează Agerpes.
Citește și: Zelenski cere implicarea României și a Poloniei în doborârea dronelor rusești: Să ne apărăm împreună
Articolul 4 al NATO a fost activat
Întâlnirea Consiliului este programată la ora 11 și are loc în baza Articolului 4 al Tratatului Nord-Atlantic, care prevede consultări între aliați atunci când unul dintre state consideră că securitatea sa este amenințată.
Decizia Tallinnului vine după ce, pe 19 septembrie, trei avioane rusești au intrat ilegal în spațiul aerian estonian, survolând teritoriul țării timp de 12 minute. Avioanele au pătruns până la 10 kilometri în interiorul țării, la doar câteva minute de capitala Tallinn.
Este pentru a doua oară, în mai puțin de două săptămâni, când Estonia semnalează o încălcare gravă de către aviația rusă. În 2023, Tallinnul a raportat patru încălcări ale spațiului aerian de către Moscova.
Situație tensionată și în Polonia din cauza avioanelor rusești
Situația tensionată din regiune este amplificată și de plângerile Poloniei, care a anunțat că aproximativ 20 de drone rusești au intrat pe teritoriul său în timpul unor atacuri lansate asupra Ucrainei.
Recent, premierul polonez Donald Tusk a anunțat că Polonia este dispusă să ia „orice decizie” pentru doborârea dronelor sau avioanelor rusești, dar numai în situații clare și cu susținerea NATO.
Citește și: Tensiuni la granița NATO! Avioane rusești MiG-31 surprinse în spațiul aerian estonian
Cert e că atât Uniunea Europeană, cât și Alianța Nord-Atlantică au protestat față de acțiunile Rusiei, pe care le consideră deliberate menite să testeze reacția Occidentului.
Între timp, Moscova susține cu vehemență că nu a încălcat spaţiul aerian al vreunui stat membru NATO.