Moment dramatic pe TikTok: O femeie în șoc anafilactic, salvată de un medic aflat printre spectatori

O femeie din Botoșani a suferit un șoc anafilactic în timp ce transmitea live pe TikTok.

Sursa: Monitorul de Botoșani

O tânără din Botoșani, în pericol de moarte în timpul unui live pe TikTok, a fost ajutată de un medic aflat printre spectatori.

O experiență care ar fi putut avea un final tragic s-a transformat într-o poveste cu final fericit datorită prezenței de spirit a unui medic. O femeie de 32 de ani din județul Botoșani a trecut prin momente dramatice în timp ce transmitea live pe TikTok dintr-o zonă împădurită a comunei Răchiți.

Citește și: Anne, o studentă de 21 de ani, a murit după ce a mâncat un sandviș cumpărat dintr-un restaurant din Roma, în Italia. Cauza decesului este cutremurătoare

Femeia a suferit un șoc anafilactic

Potrivit observatornews.ro, tânăra discuta cu urmăritorii săi despre beneficiile petrecerii timpului în natură, când a fost înțepată de o albină. Reacția alergică s-a declanșat rapid, iar simptomele unui șoc anafilactic au devenit vizibile chiar în timpul transmisiunii.

Citește și: Greșeala fatală care te trimite la reanimare! A ajuns la spital după ce a…

Citește si: Ce se întâmpla în viața medicului rezident găsit mort la Spitalul Floreasca! Lovitura pe care o primise cu două săptămâni înainte de moarte

Printre cei care urmăreau clipul se afla și un medic rezident, care a recunoscut imediat semnele stării critice în care se afla femeia. Acesta a sunat fără ezitare la 112, iar intervenția promptă a echipajului de urgență a făcut diferența.

Citește și: O pacientă a murit la spitalul din Baia Mare, după ce i s-a administrat un antibiotic la care era alergică! Incredibil ce gest a făcut asistenta care a tratat-o

„Pacienta a fost preluată în stare gravă, dar stabilă, și i s-a administrat tratament antialergic și adrenalină. A răspuns bine și în acest moment este în afara oricărui pericol”, a transmis medicul primar Elena Guraliuc, coordonator al UPU-SMURD Botoșani, potrivit Monitorul de Botoșani.

Ulterior, în timp ce se afla încă internată și se recupera în spital, tânăra din Botoșani a postat un mesaj în care le-a mulțumit celor care au intervenit și a mărturisit că a tras o lecție importantă din această experiență. Ea a promis că, de acum înainte, nu va mai ieși niciodată în natură pentru a face transmisiuni live fără să aibă asupra ei un spray antialergic, pentru a fi pregătită în cazul unei situații similare.

 


libertatea.ro Un medic ATI dezvăluie teroarea din gărzi, după moartea rezidentului de la Floreasca: „Atacuri de panică și nopți albe”

Moartea tragică a unui medic rezident de doar 32 de ani de la Spitalul Clinic de Urgență Floreasca a cutremurat opinia publică, însă pentru profesioniștii din sănătate, acesta nu este un caz izolat, ci semnalul de alarmă al unui sistem ajuns la colaps. Dincolo de vocație și de dorința de a salva vieți, medicii din România se confruntă cu un inamic invizibil și adesea letal: epuizarea extremă.

Casa Iubirii