Noul premier desemnat nu a dorit sa faca publice nume ale viitorilor ministri, singura dezvaluire fiind pentru Ministerul Agriculturii, unde a spus ca il va sustine pe liderul PC Daniel Constantin. Victor Ponta a afirmat ca portofoliile vor fi impartite tinandu-se cont de principiul paritatii si ca nu garanteaza ca acesti ministi vor ramane in functie dupa luna noiembrie.
Premierul desemnat a mai spus ca isi doreste ca viitori ministri sa fie oameni cu experienta in ministerele la care vor fi desemnati si sa cunoasca foarte bine domeniile respective.
"
Opţiunea mea este ca pentru acest guvern special de sase luni functiile de ministri sa fie ocupate preponderent sau in exclusivitate de oameni care au ocupat functii de ministri sau secretari de stat. Fiind vorba despre un mandat special pe sase luni, cred ca nu este timp pentru invatat. Vreau sa ma bazez pe oameni care cunosc foarte bine ministerele si cum functioneaza ele", a adaugat Victor Ponta.
Citește și: Ce sa puneti in geanta de maternitate? Elemente esentiale pentru momentul nasterii
Citește și: VIDEO Alexandra și Dorobanțu nu s-au putut abține și au vorbit despre camera roșie. Cum a fost pentru tânăr această întâlnire. „M-a întristat pentru că o văd așa, în starea asta, nu îmi place.”