Directorul pentru Europa al Organizaţiei Mondiale a Sănătăţii (OMS), Hans Kluge, a afirmat, într-un interviu pentru Agenţia France-Presse, că măsurile radicale, precum închiderea școlilor și a frontierelor pot încetini pandemia de coronavirus, dar nu o pot opri, potrivit Mediafax.
Kluge este de părere că este puțin probabil ca acest tip de măsuri să oprească pandemia, dar ele ajută la incetinirea răspândirii virusului.
„ Virusul este acolo și ar trebui redus în cadrul societății”, a spus el, adăugând că fiecare guvern european ar trebui să găsească măsuri „echilibrate” și „de durată”, din punct de vedere social și economic, pentru a-și proteja populația.
În plus, copiii nu au fost focarul epidemiei, afirmă oficialul OMS, care a admis că măsura închiderii școlilor favorizează păstrarea distanței sociale.
„ Fiecare țară, fără excepție, ar trebui să ia măsurile cele mai îndrăznețe pentru a opri sau a încetini amenințarea unui virus”, a spus Hans Kluge.
Peste 7.000 de oameni au murit deja din cauza infecțiilor cu COVID-19. Uniunea Europeană a anunțat, în acest context, închiderea granițelor sale pentru a opri răspândirea coronavirusului.
Citește si: Urlete de durere la înmormântarea lui Cristian, tânărul luat de viitură în Italia! Imagini copleșitoare
Citeste si: Coronavirus- Europa inchide granitele externe pentru 30 de zile
Citeste si: Coronavirus Romania- Statul roman va sustine economia. Declaratiile ministrului Finatelor, Florin Citu