La doar o zi după ce doi turiști și-au pierdut viața în aceeași zonă, un alt bărbat, în vârstă de 43 de ani, originar din județul Hunedoara, a murit sâmbătă după-amiază după ce a căzut aproape 500 de metri în gol de pe vârful Lespezi, spre Căldarea Berbecilor, notează observatornews.ro.
Este a treia victimă în ultimele 48 de ore
Potrivit salvatorilor montani, bărbatul plecase într-o drumeție alături de un prieten, cu care stabilise anterior traseul. Pe parcursul ascensiunii, cei doi s-au întâlnit cu un alt pasionat de munte, iar cei trei au continuat împreună urcarea. Tragedia s-a produs însă brusc, pe creastă, când bărbatul ar fi alunecat pe o porțiune de teren extrem de accidentată.
Salvamont Argeș a intervenit imediat, însă misiunea de recuperare a trupului neînsuflețit s-a dovedit extrem de dificilă. O primă încercare de extracție cu elicopterul a fost abandonată din cauza condițiilor meteo nefavorabile și a altor intervenții urgente în zona Sibiului.
Duminică dimineață, salvamontiștii au reluat operațiunea pe cale terestră, în condiții periculoase. Vremea în zona montană este foarte instabilă, cu nori joși și un plafon aflat sub 1.800 de metri, ceea ce îngreunează vizibilitatea și deplasarea. În total, 18 salvatori montani participă la acțiunea de recuperare a trupului bărbatului.
Reprezentanții Salvamont Argeș avertizează că perioada actuală este una deosebit de riscantă pentru drumețiile montane, din cauza gheții formate pe poteci și a instabilității stratului de zăpadă din zonele înalte.