CAT TE COSTA? Cum sa faci economii cand toate fructele si legumele s-au scumpit

Fructele si legumele de toamna sunt mai scumpe cu aproape un sfert fata de anul trecut! Asta nu exclude varianta unor economii consistente.

„Economila” vrea sa faca pe Gica-contra. Fiind foarte strangator cand vine vorba de bani, il intelegem. Noi dorim sa ne facem aprovizionarea de iarna, dar cu niscaiva economii. Asadar, va propunem sa evadam din oras. 40 de kilometri. Atat parcurgem pana la acest magazin ad-hoc de pe marginea drumului. Oferta arata cam asa:

Vinetele costa 1 leu. O cantitate mai mare ne aduce o reducere de 20 de bani la kilogram. Gogosarii: 2 lei. Varza: un leu kilogramul. Iar sacul de cartofi de 10 kilograme: 5 lei. Deci, 50 de bani pe kilogram.

Deci, 40 de kilometri maresc pretul cu cel putin un leu pe kilogram. De ce se intampla asta?
Unde mai pui intermediarii?

In curand, recolta de pe acest camp ar trebui sa ajunga pe tarabe si sa se transforme in profit. Profit pentru producator, dar si pentru client, cel care are nevoie de produse ieftine si de calitate.
Initial am lansat teoria unei economii de 50 de lei. Deci, sa presupunem ca facem cumparaturile direct la producatori.

Cumparam varza pentru murat, gogosari, vinete si ceva cartofi. In total, 80 de kilograme, doar portbagajul e incapator. Aceeasi cantitate ne-ar scoate cu 80 de lei in plus, la piata. Asta in conditiile in care diferenta de pret este de aproximativ 1 leu pe kilogram.

Pai si drumul? Benzina? Vezi tu, nu te teleportezi pana in fata portii producatorului de gogosari. Corect, corect! Deci: 40 de kilometri dus, 40 intors. Facem calculele cu un consum de 10 la suta. Deci: 8 litri de carburant. Asta inseamna cam 41 de lei pe benzina. Scadem din total si vedem ca economia de 80 de lei ajunge la jumatate!

 


Clipul zilei pe KANALD.RO:
Recomandari
Te-ar mai putea interesa
` `
`
Setari de confidentialitate