Un fotbalist, în vârstă de 16 ani, s-a stins din viață după ce a fost acroșat de o mașină în județul Timiș

Autor: Cristina Mocanu
Actualizat: 02 iun 2026, 14:03

Un fotbalist, în vârstă de 16 ani, s-a stins din viață după ce a fost acroșat de o mașină în județul Timiș

Sursa: facebook.com

Matias Adrian Moț, un fotbalist în vârstă de 16 ani, s-a stins din viață după ce a fost acroșat de o mașină. Acesta era nepotul fostului pastor de la Biserica Elim Dumitru Moț.

Un adolescent în vârstă de 16 ani s-a stins din viață la vârsta de 16 ani, după ce a fost acorșat de o mașină în județul Timiș. Acesta era legitimat la clubul de fotbal Academia de Fotbal CSC Dumbrăvița și era nepotul fostului pastor de la Biserica Elim Dumitru Moț.

Un fotbalist de 16 ani și-a pierdut viața după ce a fost acroșat de o mașină

Matias Adrian Moț, un fotbalist în vârstă de 16 ani, legitimat la Academia de Fotbal CSC Dumbrăvița, s-a stins din viață după ce a fost implicat într-un eveniment rutier. Mai exact, acesta a fost acroșat de o mașina, în noaptea de duminică spre luni, în localitatea Dumbrăvița, în județul Timiș.

Potrivit, buletindetimisoara.ro, tragicul eveniment s-ar fi produs în jurul orei 23:12, când un bărbat de 64 de ani care conducea un autoturism, pe strada Blaise Pascal, a acroșat un pieton care se afla pe partea carosabilă.

Adolescentul de 16 ani a suferit leziuni grave și a fost transportat de urgență la spital pentru a i se acorda primul ajutor, dar din păcate medicii nu au mai putut face nimic pentru acesta și au declarat decesul.

Citește și: Greșeala fatală care te trimite la reanimare! A ajuns la spital după ce a…

Citește si: Ce se întâmpla în viața medicului rezident găsit mort la Spitalul Floreasca! Lovitura pe care o primise cu două săptămâni înainte de moarte

Citește și: 10 victime pe DN1, județul Sibiu, după un impact violent între patru autoturisme. Traficul a fost complet blocat

Șoferul a fost testat cu aparatul etilotest, iar rezultatul a fost unul negativ. Polițiștii continuă cercetările pentru a afla cu exactitate cum s-a produs tragicul eveniment.

Mesajul transmis de Academia de Fotbal CSC Dumbrăvița

La scurt timp după aflarea veștii, Academia de Fotbal CSC Dumbrăvița, echipa de fotbal unde Matias Adrian Moț era legitimat, a postat un mesaj pe pagina de Facebook prin care îi

invită pe toți cunoscuții să îi aducă un ultim omagiu adolescentului.

Citește și: Ce a apărut pe profilul părinților lui Adelin Florin, băiețelul care și-a pierdut viața în timp ce se dădea pe tobogan: „Comoara sufletului nostru”

De asemenea, echipa a mai transmis că: „Mulțumim tuturor celor care au venit în această după-amiază la stadion, pentru a-i aduce un ultim omagiu juniorului nostru, Matias Adrian Moț.

 Poarta arenei noastre rămâne deschisă până miercuri, la ora 21.00, pentru toți cei care își doresc să îl omagieze pe tânărul nostru fotbalist, dispărut noaptea trecută în condiții tragice.

În astfel de momente, putem demonstra practic ce înseamnă cu adevărat o comunitate. Împreună suntem Dumbrăvița, la bine, dar mai ales la greu!”

 


libertatea.ro Un medic ATI dezvăluie teroarea din gărzi, după moartea rezidentului de la Floreasca: „Atacuri de panică și nopți albe”

Moartea tragică a unui medic rezident de doar 32 de ani de la Spitalul Clinic de Urgență Floreasca a cutremurat opinia publică, însă pentru profesioniștii din sănătate, acesta nu este un caz izolat, ci semnalul de alarmă al unui sistem ajuns la colaps. Dincolo de vocație și de dorința de a salva vieți, medicii din România se confruntă cu un inamic invizibil și adesea letal: epuizarea extremă.

Casa Iubirii