După ce a fost găsit miercuri, 13 mai, la marginea unei păduri din Sibiu, micuțul Alexandru a fost internat în spital, împreună cu mama lui. Cei doi vor rămâne în unitatea medicală pentru câteva zile.
Ce dezvăluiri a făcut tatăl lui Alexandru despre starea lui
Potrivit observatornews.ro, astăzi, tatăl băiețelului a dezvăluit că a vorbit cu el și pare să se simtă din ce în ce mai bine: „Azi dimineață am vorbit cu el pe cameră după ce s-a trezit.
În aceste momente, Alexandru este internat la Spitalul Clinic de Pediatrie din Sibiu, pe secția de pediatrie, iar cadrele medicale au transmis, la rândul lor, că starea lui generală este una bună și au încredere că evoluția lui va fi una favorabilă.
„Copilaşul se află internat în Secţia de pediatrie a Spitalului Clinic de Pediatrie din Sibiu, are stare generală bună, este afebril, este echilibrat hemodinamic şi respirator, se alimentează eficient, a cooperat cu personalul medical şi suntem optimişti în ceea ce priveşte evoluţia lui.
Va rămâne în continuare spitalizat atât pentru supraveghere, cât şi pentru investigaţii şi tratament de specialitate, şi în cursul următoarelor zile vom şti când va veni momentul externării”, a transmis purtătorul de cuvânt al unității medicale, Ioana Mătăcuță, citată de news.ro.
Citește și: La 3 ani de la nuntă, Bella Santiago a dat vestea cea mare: „Chiar GEME...
Citește și: În timpul căutărilor lui Alexandru, pompierii au mai salvat o viață: „Un suflet neajutorat”
Însă, cu toate acestea, este posibil ca băiețelul să aibă nevoie de consiliere psihologică, pentru a reuși să depășească episodul traumatizant prin care a trecut.
„Eu spun că starea lui la momentul acesta este cea mai importantă şi prognosticul... suntem optimişti legat de cum o să evolueze el, aşteptăm cât de repede să ajungă în sânul familiei şi cumva să treacă peste acest eveniment care poate fi traumatizant pentru oricine.
Situaţia în sine cred că ar impune-o şi, în momentul în care se va considera oportun, sigur că acest lucru se va realiza”, a mai declarat Ioana Mătăcuță.