Tânărul a fost transferat la Spitalul Județean Arad după ce a prezentat febră, cefalee, diaree și erupții cutanate. Analizele efectuate la Institutul Cantacuzino au confirmat infectarea cu o tulpină de hantavirus asociată rozătoarelor, specifică Europei și României, care nu se transmite de la om la om. Autoritățile spun că pacientul locuia anterior în condiții precare, iar una dintre ipotezele luate în calcul este contactul cu excremente de rozătoare infectate, notează Digi24.
Citește și: Primul caz de hantavirus a fost confirmat în România! Este vorba despre un bărbat din Arad
Opt contacți ai pacientului, izolați pentru 21 de zile
Opt pacienți care au intrat în contact cu bărbatul infectat au fost izolați și plasați în carantină pentru 21 de zile, iar accesul persoanelor din exterior în spital a fost restricționat.
„Inspectorii sanitari au dispus relocarea celor 8 pacienți contacți ai cazului într-o zonă izolată, organizată în saloane tip nucleu, cu circuite separate, pentru protejarea celorlalți pacienți și a personalului medical. Persoanele contact vor rămâne sub supraveghere și carantină pentru o perioadă de 21 de zile”, se arată într-un comunicat al Ministerului Sănătăţii.
Citește și: Greșeala fatală care te trimite la reanimare! A ajuns la spital după ce a…
Nereguli la Spitalul de Psihiatrie unde a fost internat tânărul
În urma controlului efectuat la unitatea medicală din Ștei, inspectorii sanitari au descoperit mai multe nereguli privind igiena și respectarea normelor sanitare.
Verificările au scos la iveală deficiențe în activitatea de deratizare, suprafețe neigienizate și condiții necorespunzătoare în blocul alimentar. Spitalul de Psihiatrie și pentru Măsuri de Siguranță Ștei a fost amendat cu 5.000
de lei, dintre care 2.000 de lei pentru nereguli legate de deratizare și 3.000 de lei pentru problemele constatate în spațiile alimentare. Inspectorii au început verificări și la firma responsabilă de deratizare.De asemenea, autoritățile au constatat că spitalul funcționa peste capacitatea aprobată, fiind internați 319 pacienți, deși unitatea dispune de doar 314 paturi funcționale.
„ În urma controlului desfășurat de Inspecția Sanitară de Stat la Spitalul de Psihiatrie și pentru Măsuri de Siguranță Ștei, ca urmare a confirmării unui caz de infecție cu hantavirus, au fost dispuse măsuri pentru prevenirea răspândirii infecției
Cu toate acestea, conducerea spitalului respinge acuzațiile privind condițiile inadecvate și susține că deratizarea și deparazitarea sunt efectuate lunar, având în vedere amplasarea unității într-o zonă împădurită.
Ministerul Sănătății a solicitat conducerii să remedieze urgent toate problemele identificate.