Potrivit declarațiilor sale, femeia a mers în zonă pentru a afla mai multe informații despre caz. La intrarea în sat, aceasta s-ar fi întâlnit cu trei femei și le-ar fi întrebat ce s-a întâmplat cu copilul. Abia mai târziu ar fi aflat că una dintre ele era chiar mama lui Alexandru.
Femeia susține că a fost șocată de atitudinea acesteia, spunând că nu părea afectată de dispariția băiatului și că ar fi vorbit calm, având chiar un zâmbet pe chip.
Ce declaratii a făcut femeia care s-a întâlnit cu mama copilului
„Am întrebat ce s-a întâmplat cu copilul, iar cea care era mama părea zâmbitoare. Eu nici nu știam cine este în acel moment. Celelalte femei îmi explicau situația, însă eu eram atentă la expresia feței ei. M-a șocat când am aflat că este mama copilului dispărut”, a declarat femeia în videoclipul postat online, potrivit stirilekanald.ro
Citește și: Greșeala fatală care te trimite la reanimare! A ajuns la spital după ce a…
Aceasta a mai spus că reacția mamei i s-a părut neobișnuită, având în vedere că nu trecuseră nici 24 de ore de la dispariția copilului.
„ M-am gândit imediat la copilul meu și mi s-a părut imposibil să fii atât de calm într-o asemenea situație. Nu părea să fi plâns deloc și vorbea foarte relaxat despre ceea ce s-a întâmplat”, a mai afirmat femeia.
Deși autoritățile au luat la pas fiecare zonă, casă și anexă gospodărească din sat, Alexandru nu a fost găsit. Un alt detaliu important este faptul că băiatul nu răspunde atunci când este strigat, acesta suferind de o afecțiune din spectrul autist. Băiatul este căutat de peste 450 de oameni.