Marți dimineață, în jurul orelor 2:05 și 4:35, două curse Tarom au reușit să repatrieze aproximativ 300 de români care erau blocați în Orientul Mijlociu, din cauza conflictului dintre Israel și Iran. Repatrierea a fost făcută în coordonare cu autoritățile române egiptene și cu Consulatul României la Cairo.
300 de români au fost repatriați cu ajutorul a două aeronave Tarom
Două avioane Tarom au reușit să repatrieze de la Cairo aproximativ 300 de români.
„Groaznice! Momentele de acolo, au fost groaznice. Au trecut bombele pe la hotelul nostru.” a precizat o româncă pentru știrile Kanal D.
Un al român repatriat în această dimineață a precizat că: „ Tarom a spus „Dacă nu ne virați banii în momentul respectiv, nu plecați. Stați aici” Până nu ne-au confirmat că au primit banii în cont, atunci ne-a dat Ok-ul.”
Sute de curse spre Dubai, Doha și Abu Dhabi sunt anulate
Din cauza conflictului dintre cele Iran și Israel, zborurile înspre și dinspre Dubai, Doha și Abu Dhabi sunt anulate, în total numărul zborurilor ajungând la 36.
În cursul zilei de marți, urmează să fie lansat un canal special de WhatsApp dedicat cetățenilor români aflați în Orientul Mijlociu, pentru transmiterea rapidă a informațiilor oficiale. MAE a făcut apel la urmărirea exclusivă a canalelor oficiale de comunicare.
Autoritățile poartă discuții cu transportatorii pentru identificarea unor soluții pentru alte câteva mii de români rămân blocați în țări din regiune.
Ministrul de Externe, Oana Țoiu a fost prezentă și ea pe aeroportul Otopeni, și a precizat pe pagina sa de Facebook, că va continua comunicarea constantă la nivel bilateral pentru asistența grupurilor de turiști precum şi pentru facilitarea tranzitului pentru cazurile speciale.
„Sunt pe aeroportul Otopeni, unde a aterizat în această noapte cel de-al doilea zbor de repatriere asistată din Orientul Mijlociu.
Cele două zboruri au aterizat cu bine în România cu 318 cetățeni români, pelerini şi turiști, în sistem charter, organizat de agențiile de voiaj alături de campania Tarom.
Aceștia au ajuns în Egipt prin punctul de frontieră Taba, fiind asistați la punctul de trecere al frontierei şi la aeroport de echipa consulară şi de Ambasada României în Egipt.
Am stabilit împreună cu ministrul de externe al Republicii Arabe Egipt, Badr Abdel-Aati, că vom continua comunicarea constantă la nivel bilateral pentru asistența grupurilor de turiști precum şi pentru facilitarea tranzitului pentru cazurile speciale.
În același timp, recomandăm în continuare prudență din partea cetățenilor români aflați în statele din Orientul Mijlociu și urmărirea canalelor oficiale.”, a precizat Oana Țoiu.