O mișcare tectonică dar și de alte 138 de replici puternică, cu magnitudinea de 7,8, s-a produs în largul coastelor de sud ale Filipinelor, în apropierea insulei Mindanao, fiind urmată de o replică de 6,1,. Evenimentul a avut loc duminică, la ora 07:37 (23:37 GMT), și a fost înregistrat de Institutul american de geofizică (USGS), care a indicat o adâncime estimată la 55 de kilometri.
Mesajul Ambasadei României în Japonia
După seismul de 7,8 din Filipine, Ambasada României în Japonia a transmis un comunicat pe pagina de Facebook, pentru cetățenii români:
„Autoritățile japoneze au emis avertizare de tsunami, cu valuri de până la 1 metru, în următoarele prefecturi: Ibaraki, Chiba, Tokyo, Kanagawa, Shizuoka, Aichi, Mie, Wakayama, Kochi, Miyazaki, Kagoshima și Okinawa.
Rugăm și sfătuim cetățenii români din Japonia să respecte instrucțiunile oferite de către autoritățile nipone și să se îndepărteze cât mai mult de zonele de coastă din provinciile menționate mai sus.”
Mai multe clădiri au fost puse la pământ de mișcarea seismică din Filipine
Potrivit poliției din Filipine, mișcarea tectonică a provocat prăbușiri de clădiri și distrugeri în mai multe zone din insula Mindanao.
„Un anumit număr de clădiri s-au prăbuşit. Unele case s-au prăbuşit, de asemenea”, a declarat Robert Dagon, oficial al poliției din General Santos, unul dintre orașele importante din regiune, potrivit stiripesurse.roAutoritățile au confirmat că o persoană și-a pierdut viața, patru persoane au fost rănite, iar pagubele materiale sunt semnificative. În mediul online au apărut înregistrări video verificate, care arată prăbușirea unui centru comercial ce găzduia un fast-food din lanțul Jollibee în provincia General Santos, dar și prăbușirea unei clădiri dintr-un campus școlar local.
Citește și: Mișcare seismică în România azi-noapte. Ce magnitudine a avut și unde a fost resimțit cutremurul
Citește și: Culiță Sterp a dat o veste neașteptată, în mediul online! Artistul nu s-a putut abține: „S-au despărțit...”
Este alertă de tsunami în mai multe țări din Pacific
După mișcarea tectonică, Centrul de Alertă pentru Tsunami din Pacific (PTWC), cu sediul în Hawaii, a transmis că valuri de tsunami sunt posibile „în următoarele trei ore” de-a lungul coastelor din Filipine, Indonezia, Taiwan și Japonia. Potrivit estimărilor, valurile ar putea ajunge la 1 până la 3 metri în Filipine, în timp ce pentru Indonezia și Malaezia sunt prognozate valuri între 0,3 și 1 metru.
În Indonezia, agenția de gestionare a dezastrelor a emis ordine de evacuare în mai multe zone din Sulawesi, din cauza riscului de tsunami. De asemenea, Agenția Meteorologică din Japonia (JMA) a emis o avertizare de-a lungul coastelor Oceanului Pacific, de la insulele Okinawa până la est de Tokyo, cu estimarea că valurile ar putea ajunge în jurul orei locale 11:30 și nu ar depăși un metru.
Filipinele fac parte din așa-numitul „Cerc de Foc” al Pacificului, o zonă cunoscută pentru activitate tectonică și vulcanică intensă, întinsă din Japonia până în Asia de Sud-Est și bazinul Pacificuluiși din păcate, astfel de mișcări tectonice sunt frecvente în regiune și pot produce efecte semnificative asupra comunităților locale.
Citește și: Mișcare seismică de magnitudinea 6,9 grade, în Chile. Toate orașele din nord sunt în alertă
În octombrie 2025, o altă mișcare tectonică puternică produsă în centrul arhipelagului a provocat 74 de victime, potrivit informațiilor anterioare.