Femeia a născut acasă, însă copilul ei s-a născut fără viață, notează Botoșani News. Moldoveanca nu a anunțat autoritățile și l-a îngropat pe prunc în grădină.
O femeie din Botoșani și-a îngropat nou-născutul în grădină și nu a anunțat autoritățile
La data de 5 mai 2026, polițiștii din cadrul Secției de Poliție Rurală nr. 1 Botoșani au intervenit în Corni, județul Botoșani, după ce o femeie ar fi născut acasă un făt fără viață, pe care ulterior l-a îngropat în grădină. Incidentul se petrecuse în urmă cu câteva săptămâni.
Femeia în vârstă de 32 de ani, care mai are acasă patru copii, nu a anunțat autoritățile.
Citește și: Greșeala fatală care te trimite la reanimare! A ajuns la spital după ce a…
Ce le-a spus femeia rudelor
Femeia nu era în evidența medicului de familie și nu era asigurată, însă cei de la asistența socială din localitate mențineau legătura cu familia, aceasta fiind una defavorizată. Cu toate acestea, femeia a refuzat să le mai primească pe angajatele de la centrul comunitar înainte de a da naștere copilului.
Ulterior, o asistentă socială a observat că aceasta nu mai are burtă și atunci a sesizat poliția.
„În urma verificărilor efectuate s-a stabilit că aspectele relatate se confirmă, fiind dentificat fătul respectiv și preluat de către medicina legală, în vederea efectuării autopsiei. Sunt continuate cercetările sub aspectul comiterii infracțiunii de întreruperea cursului sarcinii, cauza fiind declinată către Parchetul de pe lângă Tribunalul Botoșani”, a