Vestea trecerii în neființă a fost confirmată de prietena și colega sa de breaslă, Miriam Margolyes, care i-a adus un omagiu emoționant pe rețelele sociale, notează Mirror.
Marian Diamond, actrița din „Stăpânul Inelelor”, s-a stins din viață la 89 de ani
Conform declarațiilor făcute de Miriam Margolyes, cunoscută publicului larg pentru rolul profesoarei Sprout din seria de filme „ Harry Potter”, Marian Diamond s-a stins din viață luni, 5 ianuarie, la Spitalul „University College” din Londra, în mod neașteptat.
Miriam și Marian au fost nu doar colege de generație, ci și prietene apropiate, legate de o lungă istorie comună în lumea teatrului și televiziunii britanice.
„A fost unul dintre îngerii din afacerea noastră, extrem de generoasă, interesată de ceilalți și încântată de succesul lor. Era frumoasă, blândă, plină de veselie, înțeleaptă și perspicace. Mă simt complet lipsită de viață: un spirit unic ne-a fost luat foarte brusc. Regretata ei soră, directoarea de casting, Gillian Diamond, și prietenul ei apropiat, actorul Hugh Dickson, au murit amândoi în 2018. Fiii lui Gillian îi supraviețuiesc. Sper că vor împărtăși cu prietenii ei detaliile înmormântării. Merită o casă plină. Marian, vei rămâne în inima mea pentru totdeauna,” a
transmis Miriam Margolyes pe rețelele sociale.Cine a fost Marian Diamond
Marian Diamond a avut o carieră artistică remarcabilă, desfășurată pe parcursul a mai multor decenii. A apărut în numeroase producții de televiziune apreciate, printre care serialele „ Brookside”, „ Jackanory” și „ Doctors”, devenind o prezență îndrăgită de publicul britanic. Actrița a fost deosebit de cunoscută pentru vocea sa distinctivă, care a făcut-o foarte solicitată în producțiile radio și TV ale BBC.
Unul dintre cele mai memorabile roluri ale sale rămâne cel vocal: Marian Diamond i-a dat voce personajului Galadriel, „Doamna Pădurii”, în adaptarea radiofonică din 1981 a romanului Stăpânul Inelelor de J.R.R.
Tolkien.