Anunțul dispariție tragice a jurnalistei Florența Ghiță a fost făcut de o fostă colegă a acesteia pe pagina de Facebook.
Jurnalista Florența Ghiță s-a stins din viață
Presa din România este mai săracă după dispariția Florenței Ghiță, o jurnalistă dedicată și profesionistă, pe care colegii o descriu drept o persoană cu un suflet mare și extrem de muncitoare.
O fostă colegă și prietenă a Florenței a transmis un mesaj emoționant în amintirea unei „adevărate prietene, de suflet” și a unei „profesioniste desăvârșite”.
„Cu suflete îndurerate, ne luăm rămas bun de la Florența Ghiță, o persoană cu un suflet imens și o profesionistă desăvârșită.
Florența mi-a fost prietenă adevărată, de suflet. A știut mereu să ofere sprijin, să asculte și să fie alături de mine și de cei din jur.
Citește și: Gina Bradea, în doliu! Îndrăgita vedetă plânge de câteva zile încontinuu: „A făcut blocaj renal.”
Ne cunoaștem de când eram amândouă ziariste – eu la Adevărul, ea la Curierul Național – și am împărțit momente frumoase la conferințe, pe teren și în lumea jurnalismului.
Apoi, și-a adus talentul și pasiunea în domeniul consultanței în comunicare în domeniul energetic și nu numai, unde a ajutat, influențat și a inspirat mulți oameni.
Florența pleacă dintre noi prea devreme, lăsând un gol imens în sufletele noastre, dar amintirea ei, generozitatea și zâmbetul ei vor rămâne pentru totdeauna în inimile noastre.
Odihnește-te în pace, draga mea prietenă. Îmi voi aminti mereu de zâmbetul tău luminos și de felul în care reușeai să mă ridici, să-mi dai încredere și speranță.
Îți voi fi veșnic recunoscătoare pentru prietenia noastră.
Gândurile și condoleanțele mele se îndreaptă către familia îndoliată și către toți cei care au cunoscut-o și au iubit-o. Să ne rămână vie amintirea ta, ca o lumină caldă care ne va însoți mereu! ”, se arată în mesajul publicat.
Florența Ghiță a lucrat timp de mai mulți ani la Curierul Național și a fost una dintre cele mai respectate voci din jurnalismul economic românesc și specialistă în comunicare, notează Jurnalul. Dispariția ei a lăsat un
Mesajul transmis de jurnalistul Ionuț Tudorică
Un alt coleg al jurnalistei, Ionuț Tudorică, a postat un mesaj profund după dispariția tragică a Florenței.
„Când îți moare un prieten la modul fulgerător, cum e în generația noastră de obicei, e o abominație(...) Florența, mare amărăciune ne-ai dat. Cap mișto care a cedat brusc”, a postat Ionuț Tudorică.