Conform sursadevest, Mario se cunoștea cu agresorii. Ba mai mult, era prieteni. Cu toate acestea, nimic nu i-a oprit pe minorii de 13 și 15 ani să îi ia viața adolescentului. Motivul: Mario îi ironiza frecvent.
Filmul crimei din Timiș, unde Alin a fost înjunghiat de prieteni și apoi îngropat în curtea unei case
Ies la iveală detalii șocante în cazul crimei din Timiș. O tovărășie s-a încheiat în mod tragic, după ce Mario Alin Berinde, un adolescent de 15 ani localitatea Cenei, a fost victima prietenilor săi.
Potrivit Radio Impuls, principalii suspecți sunt doi minori de 15 ani și unul de 13 ani, însă la audieri a ajuns și un tânăr de 21 de ani, care ar fi asistat la întreaga nenorocire. Se pare că totul a pornit de la faptul că victima îi ironiza frecvent pe cei trei agresori, care au plănuit să se răzbune în cel mai crunt mod. După un schimb de replici, unul din cei doi prieteni ai băiatului s-a năpustit asupra lui cu un topor pe stradă, iar al doilea a sărit și i-a aplicat și el câteva lovituri.
Văzând că nu mai mișcă, aceștia au vrut să-l incendieze, așa că l-au dezbrăcat și l-au pus într-o roabă, iar mai apoi l-au îngropat în grădină.„Se pare că l-au omorât prietenii lui. I-ar fi dat cu toporul în cap.(...) Unul nu mai era la școală, că a rămas repetent vreo trei ani și nu mai avea voie. Și unul era clasa a cincea, a șasea. La victimă, mama lucrează, tata e închis pentru mai multe probleme pe care le-a făcut el pe aici. Iar ceilalți… nu s-au ocupat părinții de ei. La cine s-a îngropat în grădină, e o familie problematică. Plus celălalt, numai probleme au făcut. Se știe că s-ar fi drogat, așa se aude”, a declarat primarul comunei Cenei, Tanasin Sîrgean, pentru un post de radio.
Un alt detaliu macabru ce a ieșit la iveală după crimă este că cei doi suspecți ar fi încercat să acopere urmele de sânge și au tăiat o găină.