Conform BIHOREANUL, cei doi copii nu ar fi suferit vătămări grave, însă au fost transportați la spital pentru mai multe îngrijiri medicale.
Doi minori aflați pe o trotinetă electrică au ajuns la spital după ce s-au izbit de o mașină
Incidentul a avut loc luni după-amiază, 11 mai 2026, în jurul orei 15:00, pe strada Unirii din orașul Vașcău. Potrivit informațiilor transmise IPJ Bihor, în incident au fost implicate o trotinetă electrică și un autoturism.
În urma impactului, doi minori aflați pe trotinetă au fost vătămați și transportați la spital, dar sunt în afara oricărui pericol. Se pare că cei doi nu ar fi suferit vătămări grave.
„Doi minori, ambii de pe trotinetă, au fost transportați la spital pentru investigații medicale”, a transmis comisarul-șef Alina Fărcuța.
Citește și: La 3 ani de la nuntă, Bella Santiago a dat vestea cea mare: „Chiar GEME...
Autoritățile continuă cercetările și urmează să stabilească împrejurările în care s-a produs evenimentul.
Citește și: Un bărbat și-a pierdut viața în Cluj după un impact devastator între o mașină și o autocisternă
Potrivit Codului rutier, trotinetele electrice pot fi conduse doar de persoane care au împlinit 14 ani, iar cei cu vârsta sub 16 ani trebuie să poarte obligatoriu casca de protecție atunci când circulă pe partea carosabilă.
De asemenea, pe trotinetele electrice trebuie să fie o singură persoană, fiind interzis transportul pasagerilor.