Pe parcursul primei săptămâni a sezonului 5 „Casa Iubirii, Valentin a mers la două întâlniri romantice, cu Daniela și Jaqueline. În urma celor două cine romantice, concurentele se întreabă care este fata care a reușit să câștige lupta pentru inima lui Valentin.
Daniela e dezamăgită de gestul pe care Valentin l-a făcut către Jaqueline
În prima gală a sezonului 5 „Casa Iubirii”, concurenții au discutat despre cele întâlniri pe care Valentin le-a avut.
În ediția de luni, 19 ianuarie 2026, lupta pentru inima lui Valentin continuă între cele două concurente. Daniela este profund afectată de gestul pe care Valentin l-a făcut la întâlnirea cu Jaqueline. Inițial, Jaqueline a considerat că nu este nimic greșit cu faptul că a discutat despre gestul făcut de Valentin, însă reacția Danielei o va face pe tânără să fie mai atentă la ceea ce spune și ceea ce păstrează pentru ea.
Jaqueline a dorit să asculte și varianta lui Valentin. Concurentul a menționat că nu ține minte exact ceea ce a spus în trecut, însă recunoaște că gestul făcut către Jaqueline a avut loc, menționând că la întâlnirea cu Daniela au fost mai multe astfel de gesturi.
Jaqueline: Vreau să spui dacă a fost sau nu, într-adevăr, mângâierea aia pe mână sau m-am luat eu...
Valentin: Ba cred că a fost.
Jaqueline: A fost sau nu?
Carolina: Adineauri ai spus că nu a fost.
Valentin: Sincer, ce țin minte că am zis, că ar fi fost mai multe cu ea.
Jaquelina: Mai multe cu Daniela, dar a fost și cu mine.
Daniela a menționat că în discuția pe care a avut-o cu Valentin, ea își aduce aminte că a negat acest gest. Andreea Mantea, prezentatoarea emisiunii, a întrebat-o pe Alexandra care este părerea ei despre comportamentul Danielei în această situație.
Andreea Mantea: Alexandra, crezi că este geloasă Daniela?
Alexandra: Eu așa consider, da. Ea, săptămâna trecută, s-a arătat foarte ok, ca și cum „Jaqueline, poți să vorbești, poți să interacționezi cu Valentin, așa cum și eu vreau să interacționez cu ceilalți băieți, să îi mai cunosc, la fel și Valentin, să interacționeze cu alte fete”. O văd foarte deranjată de situația asta.
La finalul acestei discuții, Andreea Mantea a numărat voturile fetelor pentru liderul din casa băieților. Inițial, Danciu și Ștefan au fost la egalitate, însă în urma votului individual, Ștefan a primit statutul de lider în această săptămână, în casa băieților.