Când și unde va fi înmormântat Mircea Lucescu. Fanii îi vor putea aduce un ultim omagiu la Arena Naţională

Autor: Diana Bostan
Actualizat: 08 apr 2026, 12:44
Mircea Lucescu Foto(4)

Mircea Lucescu s-a stins din viață la 80 de ani.

Sursa: Inquam Photos- Octav Ganea

Fotbalul românesc traversează un moment de profundă tristețe după dispariția lui Mircea Lucescu, la vârsta de 80 de ani. Iată unde și când va fi înmormântat fostul selecționer.

Ceremoniile funerare sunt programate în București, iar cei care l-au admirat pe Mircea Lucescu vor avea ocazia să-i aducă un ultim omagiu într-un loc simbolic pentru sportul românesc. Echipa Națională de Fotbal a României a anunțat printr-o postare pe Facebook, faptul că suporterii, colegii și apropiații pot veni să-și ia rămas bun de la unul dintre cei mai importanți antrenori din istoria României, începând de miercuri, 8 aprilie (17:00- 21:00) și joi, 9 aprilie (10:00- 20:00).

Citește și: Dan Negru, prima reacție după moartea lui Mircea Lucescu: „E fake news știrea că...”

Când va avea loc înmormântarea lui Mircea Lucescu

Conform Observatornews, ceremoniile vor continua vineri, 10 aprilie. Slujba religioasă este programată la Catedrala Sfântul Elefterie, urmând ca apoi cortegiul să se îndrepte către Cimitirul Bellu. Înmormântarea va avea loc într-un cadru restrâns, în prezența familiei.

Conform Fanatik, fostul selecționer și-a ales locul de veci cu mai bine de un deceniu înainte. Cavoul familiei este amplasat chiar la intrarea în Cimitirul Bellu, pe aleea principală, o zonă rezervată personalităților marcante ale României. În același cimitir sunt înmormântați și Mihai Eminescu sau Ion Luca Caragiale.

Citește și: Care sunt afecțiunile care i-au adus sfârșitul lui Mircea Lucescu. Medicii au renunțat să îl opereze chiar în ultima clipă

Aceeași sursă menționată mai sus susține că pe cavou este inscripționat mesajul: „Ranguri, glorie, bogăție, toate-n pământ se sfârșesc, orice frumusețe fie, toate pier și se topesc. Trăitori, câte lucrați, monumente, fapte bune, vouă-n urmă se lăsați”.

Citește și: Mihaela Rădulescu, lăsată singură după moartea lui Felix Baumgartner! Vedeta a făcut mărturisiri despre coșmarul trăit în Italia: „Nimeni nu a venit...”

Citește si: Răzvan Lucescu a părăsit România, la două zile de la înmormântarea lui Mircea Lucescu. Mărturisirea pe care a făcut-o cu lacrimi în ochi, în prima zi de Paște: „Am comunicat mult prea puțin cu el”

Prețul cavoului se ridică la zeci de mii de euro

Potrivit informațiilor apărute în presă, locul de veci se află într-una dintre cele mai valoroase zone ale cimitirului, iar costurile pentru astfel de concesiuni pot ajunge la zeci de mii de euro.

„Un loc de veci, în capelă? De la 50-60.000

de euro în sus. Cel mai mic e 50.000 de euro. O capelă mai nașparlie, așa… De exemplu, al lui Cataramă (locul de veci al lui Viorel Cataramă, n. red.), dacă ar vrea să-l vândă, îl dă cu 300.000 de euro”, spunea Dumitru Dragomir în exclusivitate pentru Fanatik.

Citește și: ULTIMA ORĂ Mircea Lucescu s-a stins din viață la vârsta de 80 ani

În semn de respect, Federația Română de Fotbal a anunțat suspendarea pe termen nedeterminat a procesului de numire a unui nou selecționer.

 


Casa Iubirii