Administrația Națională de Meteorologie (ANM) a emis noi avertizări Cod galben de instabilitate atmosferică pentru mai multe zone din țară și pentru București. Meteorologii anunță ploi torențiale, descărcări electrice, intensificări ale vântului, vijelii și grindină. Avertizările sunt valabile duminică și luni, iar instabilitatea atmosferică va afecta treptat mai multe regiuni ale țării. În unele zone, cantitățile de apă pot depăși izolat 40 l/mp.
Cod galben de instabilitate atmosferică în mai multe regiuni ale țării
Potrivit ANM, în prima parte a zilei de duminică sunt vizate sudul Banatului, cea mai mare parte a Olteniei, nordul Munteniei, sudul Transilvaniei și vestul Moldovei. În aceste regiuni sunt prognozate perioade cu averse torențiale, descărcări electrice, intensificări ale vântului cu rafale de 50-70 km/h, vijelii și grindină de mici și medii dimensiuni, de 1-3 centimetri.
În intervale scurte de timp sau prin acumulare, cantitățile de apă vor fi de 15-25 l/mp și, izolat, pot depăși 30-40 l/mp.
„Duminică (12 iulie) vor fi perioade cu instabilitate atmosferică în sudul Banatului, cea mai mare parte a Olteniei, nordul Munteniei, sudul Transilvaniei și vestul Moldovei.
Aceasta se va manifesta prin perioade cu averse torențiale, descărcări electrice, intensificări ale vântului (viteze la rafală de 50...70 km/h) și pe arii restrânse vijelii și grindină de mici și medii dimensiuni (1...3 cm). În intervale scurte de timp (1...3 ore) sau prin acumulare cantitățile de apă vor fi de 15...25 l/mp și izolat de peste 30...40 l/mp”, a comunicat ANM.
În intervalul 12 iulie, ora 18:00- 13 iulie, ora 10:00, avertizarea este valabilă pentru Dobrogea, cea mai mare parte a Munteniei și Moldovei, precum și sud-estul Olteniei și al Transilvaniei.
„În intervalul menționat vor fi perioade cu instabilitate atmosferică în Dobrogea, cea mai mare parte a Munteniei și a Moldovei, precum și în sud-estul Olteniei și al Transilvaniei.
Aceasta se va manifesta prin perioade cu averse torențiale, descărcări electrice, intensificări ale vântului (viteze la rafală de 50...70
Două avertizări nowcasting pentru județul Cluj
Meteorologii au emis duminică și două avertizări nowcasting Cod galben pentru mai multe localități din județul Cluj.Prima
avertizare este valabilă între orele 13:05 și 13:40 și vizează localitățile Aghireșu, Baciu, Gilău, Florești, Căpușu Mare, Gârbău, Mănăstireni, Mărișel, Rișca și Izvoru Crișului, iar a doua avertizare este în vigoare în intervalul 12:40-13:40 și afectează municipiile Turda și Câmpia Turzii, precum și localitățile Florești, Viișoara, Mihai Viteazu, Tritenii de Jos, Iara, Săvădisla, Ceanu Mare, Luna, Feleacu, Moldovenești, Călărași, Băișoara, Petreștii de Jos, Săndulești, Ciurila, Tureni, Aiton și Ploscoș.În toate aceste zone sunt prognozate averse torențiale cu acumulări de 15-25 l/mp, descărcări electrice, intensificări ale vântului cu viteze de 40-60 km/h și grindină de mici dimensiuni, de 1-2 centimetri.
Luni, între orele 10:00 și 22:00, Codul galben va fi valabil în Muntenia, Dobrogea, cea mai mare parte a Moldovei, precum și în estul și sud-estul Transilvaniei.
ANM mai precizează că episoade de instabilitate atmosferică se vor semnala izolat și în restul țării, iar marți și miercuri acestea se vor manifesta cu precădere în jumătatea estică, apoi în majoritatea regiunilor.