Ana și Victor, românii care și-au găsit sfârșitul în Tenerife, au schimbat viața multor oameni din țară, dar și din străinătate. Cei doi sunt considerați adevărați eroi de către colegii lor: ,,Un model pentru întreaga echipă”

Autor: Diana Bostan
Ana și Victor Foto(4)

Ana și Victor sunt românii care și-au pierdut viața în Tenerife.

Sursa: Facebook: Habitat for Humanity Romania

Comunitatea umanitară din România trece printr-un moment de profundă tristețe după dispariția Anei și a lui Victor, membri ai Habitat for Humanity România, care și-au pierdut viața în Tenerife.

Ana și Victor nu erau doar profesioniști dedicați, ci oameni care au schimbat mii de destine prin implicarea lor continuă.

Citește și: S-a aflat cine este femeia care și-a pierdut viața în Tenerife, după ce a fost trasă în larg de un val. Ana avea 42 de ani și era mamă a doi copii

Dispariția lor a zguduit întreaga organizație

Ana și Victor se aflau pe o stâncă de pe litoralul din Tenerife când un val puternic i-a surprins și i-a tras în larg. Tragedia a lovit în plină forță o echipă care îi considera piloni ai activităților umanitare.

„Traversăm unul dintre acele momente pe care nimeni nu și le dorește, dar pe care viața, uneori, ni le pune în față cu o durere greu de cuprins în cuvinte.

Doi colegi dragi ai familiei Habitat for Humanity România, oameni buni, dedicați și mereu cu inima deschisă, au plecat dintre noi mult prea devreme, în urma unui tragic accident. Ana și Victor, doi eroi”,
a transmis Habitat for Humanity România, pe Facebook.

Citește și: Ce au văzut martorii în momentul tragediei din Tenerife. De ce nu au avut cei doi români nicio șansă: „Au distrus totul”

Cei care au lucrat cu Ana vorbesc despre ea ca despre o prezență care nu își refuza niciodată implicarea. A ajutat comunități afectate de dezastre, mame singure, refugiați și familii rămase fără locuință.

„Despre Ana putem spune un singur lucru cu certitudine: îi era aproape imposibil să se oprească din a-i ajuta pe ceilalți. A fost o mamă extraordinară pentru cele două fete ale ei, de 7 și 14 ani.

A fost un model pentru întreaga echipă Habitat for Humanity România și, dincolo de organizația noastră, un reper pentru întreg sectorul umanitar din România”, au spus cei de la Habitat for Humanity România.

Ana a lucrat cu determinare în sprijinul celor veniți din zone afectate de război și calamități. A contribuit la oferirea de locuințe pentru mii de familii din Ucraina și a fost implicată în reconstrucția comunităților din Galați și Suceava.

„Când inundațiile devastatoare au lovit județele Galați și Suceava, Ana a fost în prima linie(...). Când blocul din Rahova a explodat, Ana a fost din nou acolo, ajutând peste 30 de familii din București să aibă o locuință în care trăiesc și astăzi”, a transmis organizația.

În afara proiectelor umanitare, Ana iubea traseele montane și explorările în natură.

Chiar și în zilele în care își propusese să se odihnească, gândul ei rămânea la cei care aveau nevoie de sprijin.

Citește și: Tânărul ciobănaș Ionuț Lazăr a scos la iveală realitatea dură a crescătorilor de animale! Câți bani primea pe litrul de lapte? „Asta e batjocură!”

Citește si: Ultimele cuvinte ale kinetoterapeutului Alin Neacșu. Mesajul din biletul de adio găsit în cabinetul său din Pitești

„Așa era Ana: prezentă, dedicată, neobosită, luminând mereu drumul altora.(...) Aceasta a fost Ana: o eroină a României, un model pentru copiii ei, pentru familia ei și pentru noi toți. A salvat mii de oameni, oferindu-le o casă. Gândurile noastre se îndreaptă acum către familia îndurerată și, mai ales, către cele două fetițe ale ei (…)”, a adăugat echipa Habitat for Humanity România.

Victor a fost omul care a ghidat mii de voluntari

Victor era sufletul echipelor de pe teren. Oamenii din întreaga lume au învățat construcția responsabilă sub îndrumarea sa.

„Voluntari din toate colțurile lumii (…) au trecut prin măiestria, răbdarea și căldura lui Victor”, au transmis reprezentanții organizației.

Meticulos și atent la fiecare detaliu, Victor era prezent mereu pe șantiere, gata să ofere indicații, sprijin și încurajări.

Citește și: Cine sunt cei doi români care și-au pierdut viața în Tenerife, după ce au fost trași în ocean de valurile puternice. Filmul tragediei din zona stâncilor Los Gigantes

„Era mereu preocupat cum să facă lucrurile tot mai bine. Vocea lui inconfundabilă, răsuna în fiecare dimineață pe șantiere fie cu <bună dimineaaaaața>, sau ‘goooooood morning dear volunteers>”, a relatat asociația.

Pasiunile lui îl purtau fie pe culmile munților, fie în adâncurile apelor. Cu doar o zi înainte de incident, urcase pe Teide împreună cu Ana. Ultimul lui mesaj a fost despre organizarea unei noi misiuni în Africa.

„Până în ultima clipă, Victor a rămas conectat la misiunea noastră(...). Acesta a fost Victor. Curajos, corect și dedicat. Gândurile noastre se îndreaptă acum către părinții lui și către întreaga familie îndurerată (…)”, au transmis colegii.

Habitat for Humanity România anunță că urmează să ofere detalii despre procedurile legate de repatriere și despre posibilitatea de a aduce un ultim omagiu celor doi membri ai echipei.

„Cu deosebită prețuire, iubire și sprijin pentru familiile îndurerate ale Anei și ale lui Victor”, se încheie mesajul organizației.